Připraven je i zajímavý doprovodný program včetně křtu nové odrůdy mečíku. V jaké kondici jsou letos křehké květy, které mnozí znají pod názvem gladioly, na to jsme se zeptali Libuše Jampílkové, jednatelky pořádající organizace Českého zahrádkářského svazu Nemyčeves – Vitiněves.

„Voda letos mečíkům prospívá, narostly pěkné klasy, nebezpečím jsou jen houbové choroby,“ informuje nás zkušená pěstitelka, která pravidelně zajišťuje chod výstavy a navíc se zde prezentuje i svými výpěstky. Letos se prý můžeme tešit až na pět set druhů mečíků a nejméně sto druhů jiřin.
Zajímá nás, zda se více používá název mečík či gladiol. Paní Jampílková nám vysvětluje, že označení gladiol je řeckého původu a gladiátoři prý nosili tyto květy pro štěstí. Mečíkářů je prý už jinak moc málo, nejvíce je jich na Moravě. Tomu odpovídají i pořádané výstavy. Nemyčeveská a trutnovská jsou v kraji ojedinělé.

Zdejší svaz má v současnosti zhruba šedesát členů, bohužel jen převážně dříve narozených. Součástí víkendové akce je i prodej výpěstků, připraveno je občerstvení, děti budou mít k dispozici vlastní koutek a pokud bude přát počasí, na školní zahradě budete moci obdivovat obrazy Jana Kubely. ⋌(kov)

Ke článku je připojena fotogalerie z loňského ročníku této akce.