Týdenní kozí mejdan odstartoval svůj devátý ročník ve středu 13. srpna, poslední návštěvníci se rozloučí příští středu 20. srpna. Během této doby je pro každého příznivce připravena hudební produkce, občerstvení a samozřejmě i pobyt mezi zdejšími maskoty, oblíbenými kozami.

Smysl tohoto setkání však není v programu. „Tenhle mejdan není festival, my nemáme nalinkovaný scénář, kdo kdy bude hrát. Když si sami návštěvníci něco nevytvoří, tak to tu prostě nebude,“ vysvětlil domácí Stanislav Penc.

„Existují dva druhy lidí: ti, kteří potřebují být baveni, a ti, kteří si jsou schopni vytvořit zábavu sami – a pro ty jsou určeny naše slavnosti,“ dodal Penc. Jejich heslo tedy zní: Jaké si to uděláme, takové to budeme mít.

Návštěvnost je podle slov organizátorů každoročně stabilní, i letos se počítá s několika stovkami lidí. Ovšem jako všechno, i kozí mejdan závisí na počasí. „Zatím nám skoro pokaždé většinu času propršelo, čili je to pro otrlé, pro ty, co chtějí,“ řekl Stanislav Penc. Davy známé z monstrózních hudebních festivalů prý hostitelé neočekávají a ani po nich netouží.

Svérázný počin je v podstatě takovým antifestivalem pro svobodomyslné lidi, festivalem bez stánků, bez ochranky, bez vstupenek. Každý dá, kolik uzná za vhodné. Všichni se zapojují do stavby pódií, do točení piva, do nejrůznějších detailů, které je právě potřeba zařídit.

Z toho také vyplývá, že je milkovické setkání ryze nevýdělečné, muzikanti hrají bez honorářů, pro radost. Pokaždé se něco doplácí, ale snahou je dostat se na nulu. „Někdo dá tisíce za dovolenou u moře, někdo si pořídí potahy do auta, já si jednou za rok pořídím kozí mejdan. Je to tak trochu moje dovolená,“ řekl s úsměvem Penc.

Dalším nezanedbatelným aspektem celého podniku je i jakási myšlenková platforma. Setkávat se zde budou lidé s různými názory a smyslem je být schopen pochopit postoj ostatních.

Zdejší účastníci jsou podle mínění organizátora vesměs lidé angažovaní, osoby s vlivem na chod společnosti, občané s všeobecným přehledem. „Mohou přijet lidé z iniciativy Ne základnám, ale třeba i příznivce radaru Karel Schwarzenberg. Budou zde členové Strany zelených a je pravděpodobné, že k nám letos zavítá i Václav Havel,“ řekl Stanislav Penc. Ondřej Dufek