Do soboty 15. března trvá lomnický projekt podpořený z prostředků Evropské unie a schválený Českou národní agenturou Mládež (ČNA) v Praze.  

„Napadlo nás, že bychom vymysleli pro teenagery takovou týdenní akci, v jejímž rámci by se seznámili například s řemeslnou výrobou, ale podnikli mimo jiné i poznávací zájezdy a podobně,“ uvedla Mgr. Jana Šimůnková z Domova mládeže Sluníčko v Lomnici nad Popelkou. Pomohla skupina mladých lidí kolem Sluníčka, projekt byl 11. ledna schválen a krátce nato přiletěli zástupci jednotlivých zemí ke konzultaci do Lomnice.

Výsledek

Výsledkem je pobyt pětapadesáti teenagerů z Itálie, Bulharska, Lotyšska, Slovenska a od nás v rekreačním středisku u skokanských můstků v Lomnici. Pobyt je hrazen z prostředků EU, ú〜častníci zaplatili jen 30% nákladů za dopravu. Vzhledem k jazykovým bariérám se nám podařilo získat názory Slováků a Bulharů. Těm se líbily ukázky řemesel, ať již to bylo tradiční kovářství, tkalcovství, ale i včelařství. Ve středu bylo na programu košíkářství.

„Všichni měli možnost vyzkoušet si svoji zručnost a musím říci, že se jim většinou dařilo,“ informovala jedna ze tří profesionálních organizátorek Jana Šimůnková. Nejen řemesla, ale mladé lidi lákala i návštěva libereckého Aquacentra a včerejší výlet do Prahy, kde nechyběla prohlídka Hradčan. Bulhaři se u nás cítili jako doma.

Bulhaři jako doma

„Zdejší krajina je podobná naší, i Lomnice je skoro stejně velká jako Jaaskovec, odkud jsme přijeli. Máte zde zajímavá místa, silně rozvinutý turismus. Ten my ještě nemáme. Doufám, že se příště setkáme u nás,“ řekl ředitel Mládežnického divadla Simeon Hristov z bulharské delegace.

Na dnešní páteční dopoledne připravili mladí „řemeslnou vesničku“. V prostorách Domu mládeže Sluníčko budou předvedeny veřejnosti ukázky tradičních řemesel převážně z oblasti Lomnicka.