Sobotní večer patřil Zámeckému saxofonovému kvartetu s uměleckým vedoucím Josefem Žemličkou.
Posluchačům připravil pestrou projížďku v rytmu a bohatých melodických liniích. V rafinovaných aranžmá jsme poslouchali skladby z klasického repertoáru Mozarta, Brahmse, Martinů i současného autora J. Pauera, velký prostor si soubor ponechal pro známé standardy J. Ježka, v pohodě se všemi finesami hráčské dovednosti a v lehkém stylu. S určitou dávkou melancholie jsme si vychutnali hudební skvosty Gershwina, Niehause a Ellingtona.
Vynikající výkon
Dobře si vedl soprán - saxofonista Vladimír Vlášek, který byl zároveň autorem sdělného průvodního slova.
Neměl bych zapomenout na vynikající výkon Milana Červinky (alt saxofon) zejména ve virtuózní skladbě V. Fialy k poctě Duke Ellingtona.
Sešli se čtyři vynikající hráči, jejich výkon byla radost slyšet a poslouchat je spokojenost sama.
Host večera
Čestným hostem nedělního festivalového podvečera Foerstrových dnů byla výrazná přírodovědná osobnost, botanik dr. Václav Větvička. Těžiště jeho vystoupení spočívalo v tématu Hudba a příroda.
Reflektoval přírodní zázraky a jejich prosazení do výroby konkrétních nástrojů, především do houslí či kytary, také do dřevěných nástrojů reprezentovaných vábivě milostným zvukem hoboje nebo zobcové flétny.
Nebyla to pouze hudební témata, doktor Větvička hovořil o svých Květinových dobrých jitrech, četl ze svých populárně naučných knih, v autorském čtení zaujaly zejména stránky o Libáni z knihy Poutník okouzlený rodnou zemí.
Vytříbený slovní projev, hloubka znalostí i nadšení doprovázené humornými postřehy, vše vyzařující z obrovské lásky k přírodě.
Nadšeně aplaudující publikum obklopilo dr. Václava Větvičku s mnoha publikacemi a netrpělivě čekalo na autogram.
Zdeněk Vokurka, hudební publicista