„Pro město je sympozium zásadní událost a je úžasné, že se zde tato tradice udržela. Sochaři sem navíc nejezdí za peníze, ale podpořit tradici,“ vysvětlil Deníku starosta Hořic Ivan Doležal.

V Josefově lomu je tak slyšet tlukot kladívek, vzduchem létají kusy pískovce a z obyčejných tvarů vznikají sochařská díla.

Umělci, kteří zde budou pracovat až do konce července, oceňují i klid a možnost psychického odpočinku v přírodě.

Celou akci financuje město Hradec Králové částkou 300 tisíc korun, Královéhradecký kraj přidal 100 tisíc korun a město Hořice dalších sto. Vzniklé sochy budou po celý rok vystaveny na Nábřeží sochařů v Hradci Králové, a to až do dalšího ročníku sympozia. Pak se přemístí na hořický vrch Gothard, kde se nyní nachází více jak 80 plastik.

Sympozium má svoji tradici už od roku 1964, kdy bylo založeno partou studentů, kteří si chtěli zasochat. Za dva roky už to byla akce mezinárodní. Sovětská okupace 1968 však zasáhla, a tak bylo setkání umělců zakázáno, ale po revoluci 1989 zase ožilo.

„Sympozium neposkytuje ani záruku kvality, ani záruku úspěchu. Je to však záruka toho, že vytvořené dílo se v dnešní diktatuře peněz zcela neztratí,“ řekl o mezinárodní akci sochař Miloš Chlupáč, který se účastnil vůbec prvního sympozia před padesáti lety v lomu ve St. Margarethen v Rakousku.

Podle něj ať už byla sympozia organizována jakkoli, příjemná pracovní atmosféra a duch lidské sounáležitosti nechyběly nikdy.