Účastnili se ho všichni studenti velkého gymnázia.

Jako úvod k projektovému dni už v úterý studenti zhlédli film ze současného Afghánistánu, po kterém následovala beseda s Petrou Procházkovou, novinářkou a zahraniční zpravodajkou, zakladatelkou sdružení Berkat, které pomáhá ženám a sirotkům v zemích zasažených válkou.

Samotný projektový den se v pátek nesl v rytmu rumba koulí, nechyběla pohodová atmosféra u vaření afrických specialit či kamarádské „tlachání“ při seznamování se s vysokoškolskými studenty, kteří se podíleli na stavbě školy v Indii.

Studenti prvních ročníků se nadšeně vrhli do šití panenek, jež budou následně prodány a výtěžek poputuje občanskému sdružení Berkat, které jej použije na transplantaci rohovek afghánských dětí. Druháci si zase vyzkoušeli, jaké to je jíst jako průměrný Afričan, což je doprovodný happening projektu SADBA: Adopce nablízko, jehož cílem je pomoci ohroženým dětem v různých koutech světa.

Třetí ročníky se podílely hlavně na dokumentaci (materiály budou později použity na výrobu kalendářů a školního časopisu) a dále si prohlubovaly své znalosti o demografii a migraci po celém světě. Maturanti se zabývali antireklamou a zahráli si hru „neviditelná ruka trhu“, kde si vyzkoušeli roli rozvojových zemí na celosvětovém trhu.

Část studentů také psala dopis Preethi, indické holčičce, kterou naše gymnázium adoptovalo. Projektový den se povedl a my doufáme, že nebyl poslední.
Julie Machková, Adéla Rožcová