Slavnosti Holovouských malináčů se tu konaly už po deváté a nás zajímalo, kdo stál u jejich zrodu a co je smyslem oslav. Odpověděla nám starostka Martina Berdychová. „Akce vznikla před devíti lety, kdy jsme z evropských dotací revitalizovali zdejší náves a vysázeli sem odrůdy jabloní z Podkrkonoší a především místní odrůdu Holovouské malinové.

Po ukončení projektu jsme vymysleli tuto akci, kdy chceme především prezentovat ovocnářství regionu a také náš malináč.“ Letošní ročník je od předchozích ale zcela odlišný. Protože ovocnáře postihla v květnu pohroma, kdy zmrzla veškerá úroda, musela se sláva na návsi obejít bez malináčů a místo soutěže o nejchutnější malináč organizátoři vyhlásili výtvarné klání.

Úvod setkání patřil mažoretkám z Volanic, dětem z MŠ a ZŠ Chodovice a kapele Komořík ze ZUŠ Hořice. Diváci pak obdivovali plavení koní, následovalo vyhlášení soutěže o nejlahodnější jablečný moučník. Ten vyrobila Lenka Buštová. Oceněni byli i účastníci klání o nejoriginálnější dekoraci s motivem jablka, výtvarné soutěž na téma „Holovouský malináč“, krásné ceny převzaly ženy za nejlépe vyzdobené okno a předzahrádku.

Z hlavní scény opět zazněla hudba v podání kapely Levou rukou, zatančilo seskupení Keltský tygr, které předvedlo irské tance, s ukázkami následovaly břišní tanečnice s mečem a kapela latinsko - amerických rytmů. Aby diváci jen nečinně nepřihlíželi, utkali se ve válení balíků slámy a ve výlovu jablek z vody. Navečer vyhrávalo hořické Ego. Ve dvacet hodin zabarvila říjnovou oblohu kaskáda světlic ohňostroje.

Během akce, kterou doplňoval jarmark, jste mohli zavítat na zámek, kde sídlí Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský, jenž je spolupořadatelem slavností. Vedle výstavy odrůd jablek zde hosté žasli nad šikovností tvůrkyň moučníků i „jablkových“ dekorací.

Čím je Holovouský malináč výjimečný nám vysvětlil jednatel ústavu Václav Ludvík. „Existuje ještě Hornokrajský malináč, odrůda tmavé barvy, hranatá, ale nemá tak vynikající malinovou chuť. Náš holovouský voní po malinách, dužnina bývá zbarvena do růžová, u stopky má nárůstek. Sice vydrží pouze do Vánoc, ale zda mě nějaké jablko oslovilo svojí chutí, tak právě holovouský malináč,“ konstatuje odborník.

Upozorňuje nás na problém: „Nedaří se mu na malých stromech, roste pouze na vysokokmenech. Máme ho zařazen v genofondu a najdete toto vynikající jablko i na zahradách starousedlíků.“ Václav Ludvík také vysvětluje, že mnoho lidí spojuje název jablka s rodinou Malinských, která původně zámek vlastnila. S touto rodinu však nemá název jablíčka nic společného.

Malinové Holovouské jablko:
- Obec Holovousy je známá lokální odrůdou jablka Holovouské malinové. Od r. 1951 sídlí v obci Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský.
Malinové Holovouské jablko
Holovouský malináč byl hojně zastoupen ve starých sadech, avšak v nových výsadbách se u nás již nerozšiřuje.
Pomologická příručka charakterizuje Holovouský malináč takto:
Koruna tohoto stromu je velká, vysoce kulovitá, později převislá, růst je bujný a i později zůstává silnější. Plody jsou střední velikosti, kulovité až ploše kulovité, téměř oblé nebo jen nepatrně oble žebernaté, u některých plodů je vyznačen ostrý šev. Typickým znakem je zdužnatělý svalec, který porušuje zaoblení na stopečné části. Slupka je hladká, lesklá, mastná. Citrónová žluť jako základní barva je překrytá na větší části plodu červeně, líčko je karmínově červené, výrazně žíhané. Dužina je smetanově bílá, pod slupkou narůžovělá, křehká, příjemně voňavá. Výborná chuť je sladce navinulá s výraznou malinovou příchutí. Sklízí se koncem září až začátkem října. Konzumně dozrává koncem října a vydrží do Vánoc.

Na holovouské návsi jste se mohli svézt v kočáře, taženém koňmi, procházet se mezi záplavou stánků s nejrůznějším zbožím, obdivovat šikovnost českých řemeslníků i kvalitu regionálních potravin.

Pro děti tu byl vybudován slaměný hrad a připravena zábava. „Moc pěkná akce, jsem tu poprvé, ale organizaci hodnotím na výbornou,“ říká pan Kalousek ze Železnice a my se s ním plně ztotožňujeme. Perfektní od začátku do konce!