Splnil. Poslední, tedy čtvrtá výstava v bukvické galerii Na špejcharu, přináší krajinky Jiřího Qido Valtera. Malíře, organizátora, strůjce a majitele galerie v půvabném špejchárku přilepenému k jeho chalupě v Bukvici. Vernisáž se konala v sobotu 1. října a byla čtvrtá toho roku. Galerie letos znamená osmý ročník své existence.

Bukvické vernisáže mají svou atmosféru. Qido sám říká, že chalupářskou. Dodejme, že pohodovou. Trávník zahrady perfektně posekaný, na každém z míst k posezení je deka, aby pohoda byla úplná. Přispívají klávesy Mirka Filsaka a samozřejmě i počasí. Tedy současné. Už pamatujeme i kroupy velikosti téměř pingpongového míčku. Ale to bylo v létě.

Pan malíř je svůj a nemíní se měnit ani jinak přetvařovat. Krajiny, chaloupky, i rybník a ostatní, co k přírodě patří. Stále a stále objevuje nové a nové pohledy a nemusí za nimi jezdit nikam daleko. Jeho nenáročnému přístupu odpovídá formát obrázků i použitá malířská technika. Akvarel, tuš a podobné. Na současné výstavě pan malíř své obrazy dubluje. Nahoře je motiv v barvě – akvarel, dole je kresba tuší. Porovnej, diváku! Je tu určitá paralela jako mezi barevnou a černobílou fotografií?

Nejen potěšení z pohledu na obrázky přináší malíř Valter. Staré vesnické chalupy mizí, nebo jsou mnohdy necitlivě přestavovány. Ale v provedení malířově zůstanou uchovány. I v obrazové kronice obce, kterou vytvořil.

Na pozvánce k výstavě se mluví o setkání s přáteli a příjemných zážitcích. Oboje se splnilo také dík paní Evě, která spolu s Jiřím výstavu a občerstvení připravila.
Bohumír Procházka