Mluvíme o Jaroslavu Kuglerovi, rodáku z Lázní Bělohrad, který se svými obrazy vrací tam, kde se narodil a chodil do školy.

V sobotu 5. července v 10 hodin zahájí vernisáž v Památníku Karla Václava Raise v Lázních Bělohrad výstavu jeho olejomaleb. Úvodním slovem seznámí návštěvníky s dílem autora hradecký malíř, který často tráví víkendy v Nové Pace, Jiří Vavřina.

Do noty autorovi výstavy, ale jistě i přátelům umění zahraje jeho oblíbený novopacký Evergreen dixieland band.

Při své návštěvě v ateliéru u Jaroslava Kuglera si Deník prohlédl přibližně padesát obrazů těsně před odvezením do Bělohradu. Náměty jeho malířské tvorby by se daly vyjádřit sloganem: „Krajiny z domova i ciziny, ale také květiny.“

Všechny krajiny z ciziny, a je jich hodně, například z USA, které autor zcestoval od jihu až na sever, jsou z míst, která navštívil v minulých letech. Svými realistickými obrazy dokumentuje to, co říká: „Maluji to, co se mně líbí.“ K opravdovému malování se dostal, až když skončil se svým druhým zaměstnáním v Osnadu a odešel do penze, což je před dvěma lety.

Obrazy Jaroslava Kuglera, které budou moci přátelé umění obdivovat v bělohradském Památníku až do 3. srpna, jsou jeho tvorbou z posledního roku. (po)