Vernisáž byla zahájena před Památníkem Karla Václava Raise v příjemném prostředí bělohradské zámecké zahrady, což bylo jediné štěstí, protože dovnitř, kde padesát pláten je vystaveno, by se množství návštěvníků určitě nevešlo. Téměř dvě hodiny, až téměř do poledne hrál, návštěvníkům zpříjemňoval estetické prožitky z obrazů packý Evergreen dixieland band, který svojí swingovou muzikou kápl do noty nejen samotnému protagonistovi výstavy, ale i přítomným seniorům, kterých byla na vernisáži většina.

Po přivítání pracovníkem Památníku Pavlem Janákem promluvil k přítomným velice zasvěceně k samotnému autoru a k vystavované tvorbě známý hradecký malíř, který často tráví víkendy téměř v sousedství Jaroslava Kuglera, Jiří Vavřina. Návštěvníci vernisáže se z jeho slov dozvěděli, že bělohradský rodák žijící do dospělosti v lázeňském městě, kdy se přestěhoval do Nové Paky, je malířským samoukem, který začal malovat své oleje asi před dvěma lety, až po ukončení svého druhého zaměstnání v Osnadu, kdy odešel do penze.

Se štětcem a barvami se ale přátelil po celý život. Jeho malířský kumšt mohli poznat na malovaných dekoracích návštěvníci Šibřinek jak v Lázních Bělohrad, tak i v novopacké sokolovně. Doba módy barevných kravat, byla jeho další doménou, kde svoje umění prezentoval. „Je realistou jak v malování, tak i v životě, maluje to, co se mu líbí,“ řekl mimo jiné Jiří Vavřina a nakonec dodal: “Je také velkým fandou pražské Slavie.“

Náměty jeho malířské tvorby by se daly vyjádřit sloganem: „Krajiny z domova i ciziny, ale také květiny.“ Všechny krajiny z ciziny, a je jich hodně, například z USA, které autor z cestoval od jihu až na sever, jsou z míst, která navštívil v minulých letech. Velice působivé jsou i oleje s pražskými motivy, mezi kterými dominují „staré zámecké schody“. Jeho vztah k přírodě dokumentuje několik obrázků akvarelů květin.

Mimo obrazů a swingu potěšilo návštěvníky i připravené občerstvení. Rohlíčky, linecká kolečka a další dobroty, které pro vernisáž upekla manželka malíře Hana, si svojí chutí nezadaly s tvorbou jejího manžela. K tomu dobrá káva od sponzora vernisáže, z pražírny Petra Frolíka, syna bývalého výborného bělohradského fotbalisty padesátých let.

Po zahájení se nahrnulo kolem protagonisty mnoho gratulantů, kteří mu přišli blahopřát a podělit se s ním o jeho úspěch. „To je ohromný, takové množství lidí jsem nečekal,“ svěřil se nám dojatý malíř. K tomu je možné dodat, že Deník navštěvuje různé vernisáže v okrese, ale takové množství lidí, v poslední době snad nikde nebylo.

Obrazy Jaroslava Kuglera, které budou moci přátelé umění obdivovat v bělohradském Památníku až do 3. srpna, jsou jeho tvorbou posledního roku. Nenechte si uniknout tuto zajímavou výstavu malíře, který se objevil takřka „přes noc“ na novopacké malířské scéně. Budete určitě příjemně překvapeni. Míla Pour