Prostory společenského centra Uffo ovládla energie, kterou plnými doušky postupně rozdával francouzský trumpetista Erik Truffaz se svým kvartetem. Několik písniček zazpívala v závěru jako host i švýcarská zpěvačka Anna Aaron.

Truffaz s kvartetem nadchl publikum

„Erik opět prokázal svůj famózní talent. Od února do dubna jezdí po evropských metropolích. Do Trutnova přiletěl ze západní Evropy. Únava na něm nebyla viditelná. I když zpočátku hrál melancholické skladby, postupně se kvartet dostával do úplně jiných obrátek," komentoval vystoupení dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

To, že trumpetista je hudební transformátor, který dokáže z muziky vytvořit věčný prožitek, postupně při vystoupení spěje k dynamickému cíli a dokáže strhnout publikum, se projevilo i začátkem týdne v podkrkonošské metropoli. Přestože se sál Uffa nebyl vyprodán, muzikant dokázal vytvořit spolu s posluchači skvělou atmosféru.

„Při večeři po koncertu Erik Truffaz chválil profesionální zajištění svého vystoupení v Uffu, hlavně technického zázemí. Byl rád, stejně jako my, že se nevyskytl žádný problém, s kterým bychom si neuměli hned poradit. Hudebníci byli nadšení i v zákulisí, oceňovali domácí prostředí a péči o celý technický doprovod. Děvčata z jazzincového týmu pro ně napekla doma spoustu buchet a koláčů," dodal Tomáš Katschner.

Přenesme se do Latinské Ameriky

Dnešní koncert v Síni Bohuslava Martinů představí dvě velké hudební osobnosti. Třiašedesátiletý noblesní zpěvák a muzikolog Lee A. Davison z Oklahomy vyrůstal v prostředí protestantského chorálu, spirituálů a gospelů a založením profesionálního mužského gospelového kvarteta navázal na muzikální tradici své rodiny i na zkušenosti z dirigování sboru Harvardské univerzity.

V roce 1991 se přestěhoval do Prahy, kde výsostně černošskou hudbu napojil i na jazz za doprovodu klavíristy Radima Linharta, kontrabasisty Víta Fialy a kytaristy Jaroslava Šindlera. Dnes se Davison představí od 19 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů.

„Snažíme se, aby každý koncert Jazzince byl naprosto jiný. Posluchači, kteří si koupili permanentky na celý festival, to oceňují. Letos se nám daří myšlenku naplnit v maximální míře. I dnešní večer bude určitě pro mnohé z nich výjimečný," předeslal ke koncertu Tomáš Katschner. „Lee A. Davison prezentuje muziku, která zasahuje do úplných prakořenů jazzu i současné populární hudby," popsal dramaturg.

Poprvé tu zahraje Paul Lieberman

Právě černošské gospely a spirituály uslyší dnes publikum jako první v řadě. Druhým festivalovým příspěvkem je koncert amerického flétnisty a saxofonisty Paula Liebermana s jeho kvartetem. Tento muzikant se upsal brazilské hudbě. Cesta absolventa Yale University do Brazílie nebyla nijak zvlášť krkolomná: přijal pozvání do orchestru brazilského kytaristy Thiago de Mello a v roce 1982 vyrazil na dlouhé americké turné s brazilskou zpěvačkou Florou Purim a jejím manželem, perkusistou Airto Moreirou.

Nakonec se na čtyři roky odstěhoval do Rio de Janeira, takže dnes rád vypráví, že už ani neví, jestli je víc americký nebo brazilský jazzman. V Trutnově Liebermana doprovodí čeští muzikanti Marek Novotný na piano, Petr Tichý na kontrabas a Tomáš Hobzek na bicí. A jak vidí amerického muzikanta Tomáš Katschner? „Na koncert se těším. Paul Lieberman spolupracoval například s Jacem Pastoriem, světovou modlou hráčů na bezpražcovou baskytaru. Mnozí jej považují za nejlepšího hráče na tento nástroj vůbec. Až si podám ruku s Paulem Libermanem, bude to, jako bych si ji podal právě s Jacem,"dodal Tomáš Katschner.

Program festivalu Jazzinec:

ČTVRTEK 21. BŘEZNA
Vojtěch Dyk & B Side Band
Michal Žáček
od 19 hodin v Uffu

SOBOTA 23. BŘEZNA
Gerald Clark (JAR/CZ)
Radovan Tariška Folklore to jazz (SK/USA) – hosté: Benito Gonzalez & Essiet Okon & David Hodek
Mina Agossi (Francie)
Frank Gambale Natural High Trio (USA, Kanada, Venezuela)
od 19 hodin v Uffu

ČTVRTEK 28. BŘEZNA
Benson McGlashan Trio (USA/CZ)
od 19 hodin v Music restaurant Pod hradem

STŘEDA 10. DUBNA
Special providence (Maďarsko)
Vladimír Mišík & Kuře v hodinkách
od 19 hodin v Národním domě