Akci zorganizoval Nadační fond Jičín – město pohádky ve spolupráci s KZMJ. Děti si zazpívaly písničky, které pro ně složila šéfredaktorka Rádia Junior Zora Jandová. Zahrály si, zacvičily i zatančily s moderátory Jirkou Kohoutem a Petrou Kruntorádovou. Od nich se také dozvěděly, jak vznikají zprávičky, jak se moderátor musí rozmluvit …

Do Jičína přijela i víla Budínka, kterou představuje Barbora Mošnová z Divadla Na Fidlovačce, ve stejném divadle hraje i další účinkující v představení Martina Randová. „Moc se mně to líbilo a taky jsem zpíval," chlubil se host pořadu pětiletý Jiřík. 

„Cílem akce je přivést děti nenásilnou a zábavnou formou písniček, povídání a scének k poslechu rádia. Může to být pro ně velmi příjemné trávení volného času, třeba i společně s kamarády a rodiči," informuje o projektu šéfredaktorka Rádia Junior Zora Jandová.

Ta už zavítala do Jičína i v rámci festivalu Jičín – město pohádky a včera nešetřila slovy chvály, co se týká dětského publika. „Děti byly senzační, zpívaly, tleskaly, reagovaly, což je přesně to, co potřebujeme. Naše digitální rádio je tu pro děti od 5 do 12 let a na východ od Německa jsme jedinou stanicí, která vysílá živě," vysvětluje a pokračuje. „Naším cílem ovšem není připoutat děti k přístrojům a novým technologiím. Právě naopak. Chceme je naším prostřednictvím dostat spolu s kamarády, rodiči nebo i prarodiči do přírody, na výlety nebo na akce, které pro ně Rádio Junior připravuje i mimo Český rozhlas, jako právě tady v pohádkovém Jičíně."

Jak zaujmout?
Popisuje, jak je složité natočit například tříminutový blok, kterému by rozuměli malí i velcí. Informace musí být nosná, zábavná, zajímavá a moderátor si musí neustále uvědomovat, pro koho natáčí. Proto rozhlas realizuje pořady v terénu, kde jsou moderátoři v přímém kontaktu s publikem a ověřují si třeba tempo řeči, srozumitelnost ad. „Pro mě je to svátek, když vyjíždím za dětmi, je to taková duševní očista," přiznává a prozrazuje své další aktivity.

„Hraju divadlo, vystupuju i v pořadech pro dospělé, zpívám šansony. Je skvělé, že svoji práci mohu takto zkombinovat a že si mohu stále hrát," říká kreativní Zora Jandová, která navíc studuje třetí vysokou školu. V současné době hraje v Divadle Na Fidlovačce v muzikálu Jeptišky, v divadle Akropolis ztvárňuje Edit Piaf ve hře Smrt v růžové, s manželem Zdenkem Mertou koncertuje u nás i v zahraničí. Nadále se věnuje bojovému umění. Je prý občas také unavená, ale vše řeší „barevností" práce.

Má pocit, že konečně zúročuje vše, co se naučila. „Můj čínský mistr bojového umění mi říká, že člověk zde musí být do sto padesáti let. Prvních padesát let se učí, dalších padesát let zúročuje, co se naučil, a třetích padesát let si má všechno užívat, ale má se stále vzdělávat. No, tak mám pocit, že se ještě dost flákám," připouští neúnavná herečka, zpěvačka a šéfka rozhlasu.

Po svých spolupracovnicích požaduje, aby do práce s dětmi vložili maximum. „Musí jet na sto procent," prohlašuje.

„Nechci míň ani víc. Děti totiž přesně poznají, jestli člověk jede jen na půl plynu nebo jestli přehrává. V takovém případě to dají velice krutě najevo. Něco o tom vím, pro děti píšu, zpívám i hraju od svých sedmnácti let."

Rádio Junior poslouchají nejen děti, ale také rodiče, prarodiče, učitelky ve školkách i školách spolu se svými žáčky a žáky.

Nalaďte se
„Výhodou je, že děti nejsou při poslechu pasivní, mohou tvořit, rozvíjí se jejich představivost a tvůrčí schopnosti. Takové děti mají v dospělém věku větší šanci se uplatnit v jakémkoli oboru. Zveme děti i k nám do rádia, kde pro ně připravujeme nejrůznější aktivity," zve prostřednictvím našeho Deníku k poslechu Rádia Junior Zora Jandová. „Mohou se zapojit i do našeho živého vysílání. Je to pro všechny ohromně zajímavé a užijeme společně spoustu legrace."

Stanici naladíte na počítači www.radiojunior.cz nebo přímo v televizním přijímači mezi rozhlasovými stanicemi.