Jana Macková, která stála u zrodu charitativní akce, o kterou je mezi veřejností stále větší zájem, letošní šou koncipovala do Masarykova divadla. Co pro nás v jičínském kulturním stánku chystá, vám přiblížíme prostřednictvím našeho rozhovoru.

První otázka směřuje ke změně působiště. Proč se akce stěhuje z Porotního sálu do Masarykova divadla?
O naše přehlídky byl takový zájem, že jsme se prostě do Porotního sálu nevešli, a proto se stěhujeme do větších prostor.

Letos se akce poprvé koná za podpory města a pod záštitou starosty Jana Malého.
Ano, tentokrát se na naší akci podílí také město Jičín. Spolupráce představuje vzájemnou propagaci a podporu. Rada města v čele s panem starostou také odsouhlasila příspěvek ve výši pět tisíc korun. Další náklady související s uspořádáním benefice, které jsou několikanásobně vyšší, máme pouze ve své režii.

Vraťme se k samotné módě a k tomu, co ženy nejvíce zajímá. Letošní módní trendy?
Módní jsou pastelové barvy do oranžova, zelinkava, objevuje se žlutá. Co se týká střihů, kalhoty přechází do zvonů, ale drží se stále úzké i trubkovité.

Zaregistrovali jsme, že se vrací džínová móda.
Ano, vrací se dámská i pánská v různých střizích, pouštíme se do košil, sak, bund. Pokud se kombinují s elegantními doplňky, tak to vypadá moc dobře.

Objevují se také overaly?
Ty už byly módní vloni, letos tento hit přetrvává, riflové overaly jsou krásné.

Nemluvme jen o dámské módě, protože vy oblékáte i pány. Takže, co nového u mužů?
V pánské módě nedochází k tolika změnám jako u žen. Odlehčují se materiály, přicházejí i světlejší tóny. V současné době máme nabídku oblečení pro muže jak pro byznys, kežl, tak volný čas. Naší novou službou jsou také prezentace a etiketa oblékání pro firmy i jednotlivce.

Co se týká dámských střihů. Na co se máme připravit?
Upouští se od projmutí, trendem jsou volnější střihy, které postavu neobepínají.

Jak se mají ženy v této nabídce orientovat. Ne každému sluší všechno.
Určitě mohou zavítat do našeho obchodu DANTE FASHION, který nyní sídlí na Valdštejnově náměstí. Zde máme zkušený personál, který každému poradí. Asistentky jsou zaškoleny natolik, že nabídnou střihy vhodné na danou postavu, představí sortiment a případné úpravy vybraného oblečení provádíme zdarma.

Proč výměna zázemí obchodů?
Prodejna v Čelakovského ulici byla prostorově nevyhovující, prostě jsme se tam nevešli a pronajmutí dalšího prostoru na Valdštejnově náměstí bylo nereálné, takže jsme jen naše obchody vyměnili. Zatím se to osvědčilo, kvitují to i zákazníci.

Pojďme na to nejzajímavější. Co diváci během pátečního večera zhlédnou?
Ve čtvrt na šest se otevřou dveře do sálu Masarykova divadla, hosty uvedou asistentky za hudby manželů Koláčných. V půl šesté zahájíme módní přehlídku, kterou vás provede bývalá televizní hlasatelka Marie Tomsová. Představíme především trendy jaro – léto, a to ve všech velikostech, i nadměrných. Připravujeme módní kolekci plavek, společenské a svatební šaty. Modely nejsou určeny jen mladým modelkám velikosti 34, ale všem věkovým kategoriím rozličných velikostí.

Prozraďte, jak se hledají takové nekonfekční modelky a modelové?
Hledají se u nás v obchodě, když přijdou nakupovat. Páteční večer se na molu představí asi třicet takovýchto neprofesionálních modelů a modelek. Samozřejmě, pokud má někdo zájem, odvahu a dostatek energie, může se nám přihlásit.

Vy sama podléháte módním trendům?
Jen lehce, móda mi musí být příjemná. Ani náš obchod není stavěn na to, abychom prodávali jen módní výstřelky. Zaměřujeme se především na to, aby naše oblečení bylo pohodlné, příjemné, nositelné, abychom nabídli modely pro každou příležitost, přitom se v nich objevil nějaký módní prvek. Tímto směrem jdu i já, ale nejsem průkopníkem extravagantních střihů, v kterých se necítím přirozeně. Příliš vyzývavé modely nejsou mým šálkem kávy.

Už nám nezbývá než pozvat hosty na páteční módní šou, která ve finále obdaruje nemocné.
Přirozeně, všichni jsou srdečně vítáni. Navíc všechny modely jsou prodejné, takže zákaznice si je mohou na místě prohlédnout a koupit nebo po akci zavítat do naší prodejny. Všichni hosté od nás získávají na nákup slevový kupón.

Marie Tomsová, průvodkyně večerem

Marie Tomsová.Módní šou v Masarykově divadle moderuje Marie Tomsová, kterou si diváci rozhodně pamatují z televizních obrazovek jako televizní hlasatelku. Jaký je její vztah k módě, do jakých barev se ráda „obléká" , to přiznala v našem mikrorozhovoru.

Paní Marie, líbí se vám volnočasový a pohodlný styl módy Dante Fashion?
Samozřejmě, že se mi líbí, a určitě bych si v tomto obchodě vybrala.

Moderovala jste módní přehlídky i v minulosti?
Ano, často a ráda. I když se nyní tak často módním trendům nepodřizuji, přesto se na módu stále velmi ráda dívám. Ráda sleduji oblečení, které je vkusné, slušivé, nápadité, neotřelé a obdivuji ho na štíhlých manekýnkách jakéhokoli věku.

Jaké barvy máte vy osobně nejraději?
Mám ráda některé odstíny modré, tyrkysovou, smaragdovou a vhodný světlejší doplněk blízko obličeje, aby výsledný dojem nebyl tak smutný. Mám ráda i bílou, vlastně si vybírám barvy podle toho, zda rozzáří obličej. 

Program přehlídky

Vstup od 15.30, v předsálí čeká hosty benefiční akce :
Uvítací drink z vinotéky Kuřík Nová Paka
Ochutnávka kávy ORBIS
Fotografování profesionálními fotografy – Jiří Skarke a Vít Matzke, možnost vytištění fotografie na místě provede firma TisknuLevně.cz. Možnost využití služeb vizážistek a kadeřnic
Výstava obrazů malířky Marty Řezníčkové
Účast spolku Žíželeves – dobové kostýmy
Celé odpoledne bude v doprovodu fléten – Flétnium Jičín
Od 15.15 – 17.45 se můžete nechat svézt vozy ŠKODA OCTAVIA či SUPERB, které se vám představí v prostorách před divadlem
Od 17.15 hodin:
Vstup na hlavní sál, kde nás hudbou usadí manželé Koláční a zpěvačka Veronika Vildmanová. V 17.35 začne samotná přehlídka DANTE FASHION
Představíme novinky ve světě módy, šperků, kabelek, plavek pro letošní jaro a léto, ale také nahlédneme do podzimní a zimní kolekce. Na závěr se přehlídka zaměří na společenské a svatební šaty svatebního salonu PARIS LOOK. Součástí přehlídky bude rozhovor s lékařkou z Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Jitkou Černohorskou, která nás seznámí s dárcovstvím kostní dřeně.
Po skončení přehlídky vás můžeme odvézt právě vozy Škoda od firmy AUTOCENTRUM JIČÍN do prodejny DANTE FASHION, kde si můžete prohlédnout další modely a případně si je se slevou zakoupit.
K této akci vydáváme vlastní časopis, který získáte přímo na přehlídce nebo následně v našem obchodě.

Třikrát se Zuzanou Bubílkovou

Zuzana Bubílková v Jičíně.Zručná šperkařka Zuzana Bubílková přivezla na módní přehlídku novou kolekci šperků. A jakým nejdražším šperkem se v životě ozdobila a při jaké příležitosti?

„Mám několik skutečně hodnotných šperků po babičce. Dostala jsem je k promoci. Ale osobně jsou mi nejdražší ty, které si dělám sama. Ten první nebyl zrovna nic moc, ale já jsem si ho vzala do letadla, když jsem letěla za synem, a měla jsem pocit, že všichni se na něj dívají. Nebyla to pravda. Pochválili mi ho jen ti, kterým jsem řekla, že jsem si ho dělala sama." Letos frčí proužky a puntíky, jaké šperky ženám k těmto variacím Zuzana Bubílková doporučuje:

„To záleží od typu oblečení a také krku. V zásadě k puntíkům jdou kytičky jako motivy, k proužkům bych volila geometrické tvary. No, a pro silnější krky bych doporučovala přívěsky na delších šňůrách, případně různě vázané šňůry. Ke všemu jsou obšívané kameny." Zajímalo nás, zda moderátorka a glosařka darovala krev nebo kostní dřeň? „Ano, krev jsem dávala, jenže po svém onemocnění už to nejde. Ležela jsem v nemocnici s jednou paní, která měla po operaci hlavy. První, co se lékařů ptala, bylo, jestli ještě bude moci darovat krev, protože chce získat Jánského plaketu. Celou noc plakala, když jí řekli, že ne." 

Jičín má 191 registrovaných dárců, jejich řady můžete rozšířit i vy

Jičín – Výtěžek ze vstupného z letošní módní přehlídky v Masarykově divadle bude věnován Nadaci transplantace kostní dřeně. Pátečního večera se zúčastní MUDr. Jitka Černohorská z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která přiblíží nejen práci samotného centra, ale také význam dárcovství.

Nadace je nezisková organizace s celostátní působností, jejímž cílem je napomáhat zlepšení osudu nemocných s nejtěžšími chorobami krve a zhoubnými nádory. V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí, včetně mladých i malých dětí, chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Moderní léčebné postupy (chemoterapie, imunoterapie, biologická léčba a další) nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, často však jen dočasné. Naději na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života přináší v momentě, když ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce. Aby mohla být transplantace provedena, je třeba pro pacienta najít vhodného dárce dřeně, tedy zcela jedinečnou osobu, jež se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních (tzv. HLA) znaků.

Tyto transplantační znaky jsou dědičné, a proto se pro pacienta hledá vhodný dárce krvetvorných buněk nejprve mezi pokrevními příbuznými, v prvé řadě u sourozenců. Bohužel pro většinu nemocných vhodný dárce mezi příbuznými neexistuje… Poslední nadějí pro těžce nemocného je cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně, a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné HLA znakům pacienta. Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. V Českém národním registru dárců dřeně je zapsáno 191 lidí s trvalým bydlištěm v Jičíně.

První krok
Dárcem dřeně může být každý zdravý člověk. Základní kriteria pro vstup nových dobrovolníků do ČNRDD jsou: věk 18 – 35 let, dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti, ochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, spojené s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka. Ukáže-li se, že právě vy můžete být pro daného pacienta nejvhodnějším dárcem a trvá-li váš souhlas s odběrem, budete pozváni k podrobnému lékařskému vyšetření do Předodběrového (tzv. „work-up") centra ČNRDD ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Darovat kostní dřeň si vyzkoušela na vlastní kůži šestadvacetiletá Marcela Jírová z Jičína. „Od osmnácti let dávám krev, jsem zdravá, a tak darování kostí dřeně beru jako samozřejmost," říká rezolutně. Kostní dřeň darovala poprvé vloni v září. „Bylo to v pohodě, nic, co by se nedalo přežít. Zákrok trval téměř čtyři hodiny, pak jsem byla trochu unavená, bolela mě hlava. Vím, že moje dřeň byla určena jednomu pacientovi plzeňské onkologie," svěřila nám mladá žena, která je v registru dárců zařazena dva roky.
(kov, zdroj internet)