Celkově se do soutěže dostalo dvaadevadesát nových pohádek. Z nich musela porota vybrat ty nejpovedenější. A byla to prý práce složitá. Včera úsilí mladých autorů bylo oceněno v jičínské knihovně Václava Čtvrtka.

Zaslané práce byly rozděleny do třech kategorií – podle věku a třídy. Nakonec bylo uděleno devět hlavních cen, čtrnáct individuálních čestných uznání a čtyři ceny časopisu Pastelka. Laureátům sošky v podobě pohádkového zvonku předal sám veliký vodník a hlas maxipsa Fíka Josef Dvořák.

Ještě před samotným ceremoniálem si Josef Dvořák posteskl, že bohužel pohádkový festival nevznikl v jeho hlavě. „Pohádka je věc nádherná, která člověku umožní oprostit se od každodenních starostí a umožňuje uniknout do jiných, krásných světů. A kouzelné je na ní i to, že umožňuje tyto radosti sdílet. Krásné je například poslouchat pohádku zabořen do matčina klína," řekl při včerejší ceremonii Josef Dvořák a vysekl poklonu pořadatelům festivalu.

„To je tak kouzelný nápad, dát město dětem," řekl známý vodník a apeloval na pořadatele, aby tento kouzelný nápad nenechali uvadnout. „Střežte jej jako oko v hlavě," dodal s myšlenkou, že by se Jičín měl dostat i do kalendáře jako státní svátek všech děti.