Herec známý díky účinkování v Národním anebo Vinohradském divadle, ale zejména díky svým filmovým a televizním rolím, bude recitovat slavné sonety Williama Shakespeara a přednese i několik monologů z her anglického klasika. Položili jsme mu několik otázek.

S jakými pocity jste přijal pozvání do tohoto shakespearovského projektu?
S velkou chutí. Mám rád, když do sebe věci zapadají, když se literární předloha stane inspirací pro výjimečné hudební dílo. Před lety mě třeba zaujala Šostakovičova opera Lady Macbeth Mcenského újezdu podle Leskovovy povídky. A tak projekt koncertu, na kterém zazní jak Shakespearovy sonety a monology z jeho dramat, tak árie z děl inspirovaných jeho hrami, se mi moc líbil.

Kolikrát jste se na jevišti potkal s díly Williama Shakespeara?
Merkucio v Romeovi a Julii byl vůbec mou první rolí na brněnském scéně, když jsem začínal po škole. V Národním divadle v Brně jsem si zahrál pár let na to i Edmunda v Králi Learovi a hlavně v režii Zdeňka Kaloče Hamleta. Na scéně Národního divadla v Praze jsem byl Petruciem ve Zkrocení zlé ženy a Priamem v Troillovi a Kressidě.

Naposledy jsem na divadle ztvárnil Otce Lorenza v inscenaci, kterou stále uvádíme v Divadle Na Vinohradech. A Marka Antonia z dramatu Julius Caesar, aby byl výčet snad úplný, jsem si zahrál v Českém rozhlase. Setkání se Shakespearem je vždycky svátek.

A co Shakespearovy sonety?
Budete se možná divit, ale moc jsem je neznal. Vaše nabídka byla příležitostí je poznat. A bylo to setkání radostné a inspirativní.

V jakých rolích se vás můžeme těšit na televizní obrazovce anebo ve filmu?
Točil jsem humoristický seriál Chataři podle scénáře Petra Kolečka, který by se na obrazovce měl objevit začátkem příštího roku. A těšilo mě i natáčení televizního filmu o setkání Rembrandta s Janem Amosem Komenským.

Zatímco já ztvárnil slavného malíře, o role mladého a starého Učitele národů se podělili otec a syn Švehlíkovi. A nesmím zapomenout ani na zajímavou práci pro Český rozhlas, kde jsem natočil jako desetidílnou četbu román Gurzia Malaparta Kůže.

Jaká byla vaše letošní dovolená?
Odehrála se u nás doma, v Česku. Byli jsme s rodinou v Jizerských horách, na mém rodném Olomoucku a vlastně taky na Jičínsku. Na to nesmím zapomenout…

A jak moc znáte Český ráj?
Ani moc ne. Pocházím se severní Moravy, a tak jsem jezdil spíš do Jeseníků. A v posledních letech zase s rodinou tu a tam zamíříme do Krušných hor. Kdysi za mlada jsem ale byl, jak si vzpomínám, jako tremp s usárnou na Troskách. A před pár lety jsme se spolu potkali na Šrámkově Sobotce, kde jste se mnou dělal rozhovor, a já rád vzpomínám, jak jsem se díky vám podíval na Humprecht.

Uvidíme, co všechno stihne Igor Bareš v Českém ráji tentokrát. Zcela určitě má ve svém diáři vystoupení na galakoncertě „Shakespeare slovem a hudbou“ v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami 28.srpna od 19:00 a také setkání s diváky, které bude následovat hned po koncertě v kavárně a bistru Depo 19 nedaleko kostela cca ve 21:00. Jste zváni. Na koncert i na besedu.

Ptal se Václav Žmolík