Expozice se zaměřuje jak na produkci normalizačního Československa, tak na stroje ze zahraničí, vyrobené například ve Velké Británii nebo ve Spojených státech.

Ochotný sběratel
Vernisáž se konala ve čtvrtek od 17 hodin za účasti ředitele muzea Michala Babíka, sběratele výpočetní techniky Petra Váradiho, který je vlastníkem více než poloviny exponátů, a Jakuba Hyblera, hlavního designéra výstavy. Důležitými partnery projektu jsou Nadační fond Avast a výtvarné sdružení Handa Gote.
„Jsem rád, že mou sbírku uvidí mnoho lidí. Očekávám, že by se mi mohli ozvat jiní nadšenci do informačních technologií," uvedl málomluvný Petr Váradi během slavnostního zahájení. Na událost zavítalo přibližně padesát lidí.

Jedním z iniciátorů akce je i sám ředitel Michal Babík. „Lidé se tu nejen dozvědí, jaké měly tehdejší počítače parametry, ale určitě je zaujme i proměna jejich designu. Výrobci se postupně stále více snažili stroje uzpůsobit tak, aby seděly do interiérů domácností nebo škol," vysvětlil ředitel.

Expozici lze v podstatě rozdělit na tři části. V té první se návštěvník seznámí s teorií vývoje počítačů a může si prohlédnout více než stovku strojů. V druhé části je ukázáno, jak výpočetní technika zapadala do celkového aranžmá pokojů a pracoven. Třetí část se zaměřuje na herní průmysl. Jsou zde vystaveny staré joysticky a návštěvník si navíc může vyzkoušet pár starých videoher nebo programování v jazyku Basic.

Michal Babík představil hlubší účel celého nápadu. „To hlavní, o co se pokoušíme, je zachycení změny ve vnímání počítačů. V sedmdesátých letech byly záležitostí odborníků a nadšenců, dnes se s nimi setkáváme na každém kroku. A naše další pohnutka spočívá v tom, že se muzea moderní historií moc často nezabývají. Snažíme se proto upozornit, že i tak současné téma, jako je výpočetní technika, do těchto zařízení patří," podotkl ředitel jičínského muzea.