Tyto dvě akce se spojí s tradiční túrou O Žižkův štít. „Trojhlavá" kulturní událost se uskuteční ve třetím týdnu v dubnu.

„Jsem zvědav, jestli se účastníci budou prolínat. Ale proč by hudebníci nemohli být zároveň turisty a proč by se nepodívali na oslavu výročí bitvy?" řekl starosta Ivan Doležal, který je pln očekávání.

Hořice se na dubnovou slavnost připravují na více frontách. Ředitel Městského muzea Milan Horák a vedoucí Galerie plastik Tomáš Mates například chystají výstavu Žižkovo vítězství u Hořic 1423 – historie a tradice. Bude zpřístupněna 11. dubna v Galerii plastik. „Podle mě je důležité si odkaz bitvy na Gothardu připomínat," uvedl před časem Milan Horák.

Zazní klarinety
Mezinárodní klání klarinetových virtuózů bude zahájeno 18. dubna. Jedná se o čtyřdenní soutěž a letos se uskuteční poprvé. Účastníci budou rozděleni do tří věkových kategorií. Dne 22. dubna zahrají i porotci, a to v hotelu Tree of Life v Lázních Bělohradu.

S pomyslnou troškou do mlýna přijde i Městská knihovna v Hořicích. 18. dubna pohostí archeoložku Evu Ulrychovou. Posluchači se budou moci dozvědět okolnosti bitvy z roku 1423.

Potom přijde sobota 20. dubna a do Hořic se sjedou husité. Návštěvníci dopoledne vyrazí od sokolovny na pochod, odpoledne se mohou těšit na dětskou rekonstrukci bitvy, ukázku dobových palných zbraní i historického šermu a také na vatru. Na vrchu Gothard vystoupí kapely Prádelna a Ego retro music.

„Hořice se k výročím této bitvy vždy kulturně vyjadřovaly a připomínaly ji. Aby se sešlo co nejvíce lidí, akci propojíme s výšlapem. Je to provázáno tak, aby se návštěvníci dopoledne mohli projít a odpoledne se účastnili oslavy. Chystáme i táborák s hudebním vystoupením. Doufám, že se místní i přespolní pobaví," shrnul hořický starosta. A pozor, na úřadě už má husitskou zbraň.

Krátce o bitvě na Gothardu:
Husitské revoluční svazy nebojovaly pouze s „křižáky", jak jsou často nazýváni členové intervenčních armád. Radikální husité se častěji střetávali s domácími názorovými odpůrci. Takovým případem je i bitva na Gothardu z dubna roku 1423, kdy se utkali orebité vedení Janem Žižkou z Trocnova a umírněná šlechtická vojska, jímž velel Čeněk z Vartenberka. Střetnutí skončilo rozhodným vítězstvím méně početných a hůře vyzbrojených orebitů, kteří díky rozhodnutí brilantního velitele dokázali využít charakter terénu. Jan Žižka zahynul na nemoc už v následujícím roce při výpravě na Moravu. Ta byla pod vlivem schopného olomouckého biskupa Jana XII. Železného, který zejména města udržoval na katolické straně konfliktu, tudíž proti husitské revoluci.