Hudební nášup:
Sobota 8. února od 16.00 hodin, místo konání – sál Staročeské hospody Dachova:
hrají Mário Bihári a Bachtale Apsa Trio, On-Line Session, Vobezdud, Tlupa Tlap, Goji, Prádelna, úvod Řev Střev, afterparty hraní u stolu.
Vstup: 160 Kč na místě / 150 Kč předprodej s místem. 

Troufáme si tvrdit, že za dobu působení potěšil u srdce menší dav návštěvníků a muzikantů. Patnáctý Nášup a sedm let existence tohoto projektu oslavíme v sále Staročeské hospody Dachova rozšířenou festivalovou verzí. Rozhodně se máte na co těšit, čeká vás narozeninová porce!

Začátek v sobotu 8. února v 16 hodin přesně. Předprodej vstupenek za 150 Kč s rezervací místa na sezení – v Hořicích (Antikvariát Abnormalizace, Husova 19 – u Muže práce) a Hradci Králové (Art Café Don Cortez, SK Neumanna 589 – u vlakového nádraží).

Celý program otevře tradiční úvodní překvapení skupiny ŘEV STŘEV. Je to projekt na hraně hudebně-divadelní performance s neodhadnutelným repertoárem a náhodným či manipulovaným nástrojovým složením. Po nich již pokračují skutečné kapely.

Pořadí kapel

První zahraje čerstvá novinka na české scéně – akustická kapela GOJI, jejíž členové jsou z Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. Kapela pohybující se ve vodách folkových písniček a experimentů s důrazem na výrazné texty se dala dohromady před koncem r. 2013 po nějakých společných improvizacích. Na Nášupu zahrají ve složení dvě kytary, zpěvy, cajon (a možná housle).

Následuje kapela z Pilníkova TLUPA TLAP, výrazná stálice alternativní scény s více než patnáctiletou historií. Ve své tvorbě rádi využívají texty, rozmanitost aranží a nebojí se experimentů a přesahů za hranice žánrů. Folkové a jazzrockové nálady, díky nimž bývají občas označováni jako krkonošská Vltava, často střídají tvrdší pasáže a přesahy do všemožných jiných stylů jako world music, swing či rap.

Cesta nahoru

Živelná skupina VOBEZDUD, původně (jak samy říkají) 5 pičí bez dud, urazila za deset let své existence cestu z nároží a různých putyk na pódia klubů a festivalů. Původně pouliční dívčí trio postupně nabralo další muzikanty a kombinuje prvky folku, šansonu, undergroundu i popu, v místy až punkrockovém negližé. Hlavní slovo mají housle a akordeon v písničkách s mnohohlasými refrény.

Speciálním hostem 15. Nášupu je jeden z našich nejlepších romských ansámblů, kapela BACHTALE APSA sdružená kolem fenomenálního muzikanta Mária Biháriho (zde akordeon a zpěv), kteří do Hořic přijedou v sestavě trio. V jejich repertoáru nalezneme kořeny balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí ani skladby tzv. sinti jazzu a samozřejmě čardáše. Skvělé vokály a brilantní muzikantské výkony ve strhujících rytmech jsou jasnou předností kapely, která v našich podmínkách nemá obdoby.

Následuje ON – LINE SESSION z Hradce Králové – funky jazz orchestr a smršť energie. Tak by se dala popsat skupina pod vedením Jiřího Doležala ze ZUŠ Habrmanova. Funky jazzový malý bigband o dvanácti členech hraje velice energickou a barevnou taneční hudbu, bohatou na sóla, nápadité aranže a kvalitní výkony mladých a talentovaných muzikantů.

Zástupce místní scény PRÁDELNA nyní slaví 10 let vystupování. Zůstalo trio zakládajících členů. Stylově vždy těžce zařaditelná Prádelna se pohybuje vždy na hraně toho či onoho stylu, ale staví především na čistě autorských skladbách, široké invenci a částečné improvizaci.

Oslava hudby

Protože jde o oslavu hudby, po koncertech (zhruba v 01.00) je možnost pro všechny muzikanty, návštěvníky i náhodné příchozí zapojit se do jamming session – hraní u stolu, které může trvat, dokud bude život proudit v žilách!

Na shledanou u dobré muziky se těší kolektiv dobrovolníků   Feel In The Mood Bros

Více informací zjistíte na http://hudebninasup.wz.cz

Ke článku je připojena fotogalerie ze snímků některých z účastníků. Pokud máte ve svých archivech další, pošlete na reporter.jicinsky@denik.cz a budou do galerie připojeny. Totéž platí také o snímcích z akce po jejím skončení - pište, posílejte, vše najdete nejen na tomto webu, ale výběr také v tištěném vydání Jičínského deníku.