„Náhodně se to ke mně doneslo, to víte, že mě to potěšilo," přiznává muž, který se narodil v Mladé Boleslavi, ale vyrůstal v Sobotce. Tady za svých studentských let založil Sobotecký zpravodaj, provázel na Humprechtu, vedl kroniku, byl u založení festivalu Šrámkova Sobotka, řídil Osvětovou besedu, organizoval přednášky, besedy. Ze Sobotky odešel v roce 1980 do Starých Hradů, dnes žije v Praze.

„Karol Bílek se v našem městě významně angažoval, proto jsme se rozhodli mu udělit titul Čestný občan města," zdůvodňuje kroky radnice starosta Stanislav Tlášek. Sobotka má doposud necelou desítku čestných občanů, je mezi nimi například spisovatelka Jarmila Glazarová, manželé Hejnovi (zakladatelé zdejšího festivalu) i nezapomenutelný Karel Samšiňák.

Při mimořádném sobotním zasedání zastupitelů, které bude zahájeno ve 14 hodin v sále spořitelny, budou předávány i Ceny města 2014.
Za dlouholetou práci pro festival Šrámkova Sobotka a za zásluhy o kulturní výchovu mládeže ji převezme Olga Bičišťová, za dlouholetou práci v tělovýchově a obnovení Sokola Jana Ouředníková. Františku Staškovi bude cena udělal in memoriam za jeho zásluhy o rozvoj spolkového a kulturního života města.

Jedno z uznání poputuje až do Ameriky. Přináleží Johnu Sramkovi za propagaci města a české kultury v zahraničí. Ocenění převezmou písemný dokument se znakem města.