SDH v Čisté čítá 102 členů. „Na to, že obec má asi 580 obyvatel, je to poměrně hodně, přibližně každý pátý v obci je hasič," říká s úsměvem Kamila Stehlíková, která je také členkou sboru. „Jsme velká rodina," dodává.

Spolkový dům, to je místo, kde se dobráci scházejí. A tady má zázemí i jejich divadelní spolek Floriánek. „Už deset let se tu snažíme vytvářet různé věci, natočili jsme dvě pohádky, točíme filmy, dokumenty," popisuje Roman Hampl, hasič, principál a režisér divadelního spolku. „Hasiči u nás mají ještě mužský balet, což je taková recesistická skupina ČAMBAS," vysvětluje Ladislav Jiřička a pokračuje: „Naše hasičská hudební skupina má letos desetileté výročí."

Před časem někteří hasiči neváhali ani obout baletní piškoty, navléct dámské punčochy a vystoupit s baletem před občany.

„Vystupovali jsme asi pětkrát nebo šestkrát, měli jsme docela úspěch, ale kolena přestala sloužit, a tak jsme teď v odpočinku," uzavírá Roman Hampl.

Kroužek mladých hasičů, který starší hasiči věnují nejmladším zájemcům o hasičinu, připravuje pro děti různé akce. Jezdí na výlety, exkurze a prý si užívají. Ale taky pilně pracují.

„Snažíme se vést děti k patriotismu, aby měly rády svou obec a měly vztah ke společnému majetku," říká Ladislav Jiřička a jeho slova potvrzuje i malá hasička Zuzka: „Uklízíme silnice a čistíme rybníky." Dobrovolné hasiče z Čisté u Horek můžete v soutěži Dobráci roku podpořit do pátku 8. dubna zasláním SMS ve tvaru DOBRACI(mezera)CISTA na číslo 900 11 04.

(njt)