Narodil se v roce 1942 ve Vsetíně v učitelské rodině. V 1964 ukončil studia na Vysoké škole zemědělské v Brně a později na Filozofické fakultě UK v Praze obor psychologie.
Od roku 1983 se stalo malování jeho profesí. Realizoval desítky samostatných výstav ať už u nás (Praha, České Budějovice, Brno, Vsetín, Havířov, Kutná Hora ad.), tak i v zahraničí (Bayreuth, Moskva, Petrohrad, Helsinky, Barcelona, Budapešť, Varšava ad.). Zúčastnil se řady umělecky zaměřených akcí s humanitárním podtextem.

Galerie Cesty ke světu

V roce 1994 s americkým spisovatelem a pastorem Robertem Fulghumem otevírá ve svém domě Galerii Cesty ke světlu, která slouží zároveň také jako experimentální terapeutický prostor. Hajného obrazy byly japonskou pěvkyní a skladatelkou Yoshié Ichige vybrány do multimediálního projektu „Starvoice“, fantazie hvězdné záře. Zmíněný projekt byl dosud uveden v desítkách evropských metropolí a v zámoří.
V roce 1995 natočila ČT sedmidílnou „Obrazovou fantazii“ s názvem „Krajiny jenom tušené“. Autorovy obrazy se staly i součástí filmu „Nesmluvená setkání“ režisérky Ireny Pavláskové a byl též natočen pořad „Tichá noc“.
S díly Zdeňka Hajného se nesetkáme pouze v renomovaných galeriích, ale jeho práce nalezneme například také v interiérech sakrálních moderních budov.
V roce 2003 byla galerie rozšířena o unikátní prostory tvořené kombinací vitrážových objektů a hvězdných symbolů z polodrahokamů, vytvářejících střídáním přirozeného a umělého osvětlení nekonečné proměny pro oko a duši diváka. Ve spolupráci s lékaři připravil umělecko-terapeutický projekt nazvaný „Labyrint světa a ráj srdce“ jako pocta odkazu J. A. Komenského.
2. září 2005 byla Zdeňku Hajnému udělena světová cena Salvadora Dalího a o rok později autor získal na výstavě evropské Trienále netradiční a avantgardní grafiky VI. PRAHA GRAPHIC 2006 hlavní cenu.

Bibliofilie

V r. 2007 vydalo Nakladatelství Bonaventura unikátní bibliofilii „O cestách ke světlu“ s poezií Eduarda P. Martina a grafikami Zdeňka Hajného, která na výstavě knih LIBRI 2007 získala čestné uznání. Nevšedně zpracovaná kniha, kterou „prorůstá“ vzácný kámen, vyšla v limitovaném počtu několika desítek originálů.
Výstavu obrazů a grafik výtvarníka Zdeňka Hajného a jeho hosta, Emily Benešové, která především prezentuje paličkovanou krajku, můžete v prostorách lomnického muzea navštívit až do 26. června. Věříme, že si tuto mimořádnou akci nenecháte ujít.