Akce nazvaná Open Lunch byla také vrcholem dopoledního programu. Jídlo nejprve požehnal místní farář P. Robak a pak už si lidi formou bufetu vybírali jídla, která mohli společně s přáteli vychutnávat přímo na zahradě pod otevřeným nebem.

VOŇAVÉ SPECIALITY

Ze stánků vonělo třeba hovězí po burgundsku, polský guláš bigos nebo anglická pečená zelenina, úspěch měly cikánské goja i vietnamské závitky a pozdvižení vzbudila nabídka rumunských sarmale, které servírovala rodilá Rumunka v národním kroji, dnes žijící v nedaleké Borovničce. Nabídku zpestřil ukrajinský špek a svůj příspěvek přinesli i zastánci veganské stravy.

Hlavním tématem festivalu byla diskuse na téma lidské, národnostní i náboženské identity. Jak předeslali organizátoři v informačním letáku k festivalu, touto identitou není míněno prosazování vlastních názorů, postojů nebo ideologií, ale schopnost jedince, skupiny nebo národa důstojně a se sebeúctou fungovat v rámci různorodosti.

Přímo problematice naší české identity se věnovala přednáška vedoucího katedry Kulturních a náboženských studií Univerzity Hradec Králové Tomáše Petráčka s názvem Identita moderního člověka. Volně na otázku Kdo jsme a jaké jsou naše hodnoty? navazoval i další program – většina účinkujících byla nějakým způsobem spjata s Peckou a Podkrkonoším.

SNÍMKY I POEZIE

Už tradičně byl velký zájem o výstavu fotografií známého fotografa a přítele Pecky Bohdana Holomíčka, který zde v 70. a 80. letech nafotil stovky snímků a zvěčnil tehdejší obyvatele městečka. Událostí byla chvilka poezie s bývalým peckovským kastelánem, jinak také básníkem a překladatelem Jiřím Červenkou, který představil své nejnovější básně. Pro odlehčení mohli účastníci festivalu shlédnout barmanskou show studentky Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace, mezinárodní mistryně Nikoly Zlatníkové z Bílé Třemešné a moderní tanec v podání Františka Čeřovského z Bělé u Pecky a jeho přátel.

Děti nadchlo loutkové divadlo Toy Machine a klauniáda Zdravotních klaunů. Po celý den byl zpřístupněn kostel sv. Bartoloměje a na farní zahradě probíhaly aktivity pro děti.

SMÍŘENÍ SLOVEM I HUDBOU

Festival vyvrcholil blokem koncertů, na kterých zazněly melodie snad ze všech koutů světa, a úplnou tečkou bylo společné setkání všech lidí u hořícího ohně: „Pane, učiň mě nositelem svého pokoje, abych mohl vnést lásku tam, kde je nenávist, smíření tam, kde je blud, jistotu tam, kde je malomyslnost, světlo tam, kde panuje stín, radost, kde je smutek," přečetl na závěr peckovský farář modlitbu sv. Františka z Assisi.

Přátelský festival Farní zahrada uspořádali organizátoři z místní farnosti. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na opravu nevyhovujícího bydlení chudé rodiny z farnosti Pecka.