Naopak náhodou, a to velmi šťastnou, byly události, které byly prvním impulsem řady setkání, která vyvrcholila prvním ročníkem festivalu.

„Letos zde byli takřka výhradně výtvarníci z Japonska, české barvy hájil Vladimír Groh, Darja Kawasuni a Jitka Hosprová. Napřesrok bychom chtěli přizvat umělce ze tří států Česka, Japonska a Itálie," prozradil Tomáš Mates, vedoucí Galerie plastik.

„Když jsem byl v Toskánsku navštívit svého kamaráda Franka Dituriho, amerického fotografa, který v Hořicích před několika lety vystavoval, zaujaly mě v jeho domě japonské grafiky. K mému překvapení byl jejich autor současník, Hiroaki Miyayama, a Frank mi s ním zprostředkoval kontakt," přibližuje počátky spolupráce Tomáš Mates, který festival organizoval.

Události dostaly rychlý spád a profesor Miyayama své dílo poprvé v Hořicích představil již v roce 2012. Galerie, sochařské parky, v nichž jsou zastoupeni také japonští sochaři, i město se mu natolik zalíbily, že zde v dalším roce vedl workshop, na němž zájemce seznamoval s jednou z grafických technik, akvatintou. Letos se do Hořic opět vrátil a s ním řada jeho krajanů, ať už osobně či zastoupena svými díly.

Festival krásných umění zahájil v pátek v podvečer prezident japonského tiskařského studia Utsushi Hiroaki Miyayama přednáškou na téma japonské umění. V sobotu byla otevřena výstava současného japonského umění v Galerii plastik. K vidění je grafika, malba, keramika a sklo více než deseti autorů, součástí expozice je tradiční umění aranžování květin ikebana. Čajový obřad zde vedla Darja Kawasumi, Češka která žila v Japonsku a současná majitelka restaurace Miyabi v Praze. Sobotní program završil slavnostní koncert v sále radnice. Na pódiu se sešly dvě vynikající umělkyně, violistka Jitka Hosprová a klavíristka Akiko Sasaki.

Rozloučení se vzácnými hosty se konalo v obřadní síni radnice v neděli. Žáci ZUŠ Hořice pro ně připravili krátký program, v němž vystoupila houslistka Anna Jirásková a mladí zpěváci Filip Šťovíček, Žaneta Krátká a Matouš Čepek, z nichž posledně jmenovaný nacvičil dvě japonské písně v originálním znění. Kromě „zamávání" na cestu bylo toto setkání i vřelým poděkováním, neboť řada vystavovaných předmětů v Hořicích zůstane jako dar městu.

První ročník festivalu se vydařil, ale organizátoři už jistě plánují ten další. Pokud jste nestihli festival navštívit, výstava v galerii potrvá do 28. září.

JINDRA VÁCHOVÁ