V pátek 23. března se navečer vydalo dvacet pět žáků 3.B ze Základní školy Komenského, vybavených svačinou a spacáky, aby přenocovali obklopeni knihami. Ještě před spaním na ně ale čekal pestrý program.

Se zápalem si navzájem představili svoje strašidla, která vyrobili ve škole. „Jmenuje se Zlobílek a straší děti tak, že jim vezme hračky, když si je nebudou uklízet,“ vysvětluje Pavlínka. „To je Školní Inspektor. Zavře do sebe nějakého nešprta a pak ho dvě hodiny mučí,“ popisuje svůj výtvor další dívka.

„Půjdeme s dětmi na strašidelnou výpravu. Tam je čeká překvapení v podobě ohnivé show,“ prozrazuje nám program knihovnice Lenka Macháčková. V plánu je i výroba masek a divadelní scénka. „Rádi tvoří i recitují. Paní knihovnice děti zná, ví, co čtou. Dokázala tomu přizpůsobit i dnešní aktivity,“ vysvětluje třídní učitelka Dagmar Kulhánková.

Pro některé školáky to byla vůbec první noc, kterou trávili bez rodičů nebo prarodičů. „Vždycky jsem chtěla někde jinde spát, ale pak jsem brečela a chtěla domů. Dnes to ale bude dobrý,“ přiznává dívka. Také její spolužáci se na nevšední zážitek těšili a jejich nadšení bylo očividné.

Malé čtenářky a čtenáři se zachumlali do spacáků kolem půlnoci, ale ještě si mohli chvíli číst. „Ráno je tady na tom psacím stroji bude čekat vzkaz od Knihomolů,“ dodává s úsměvem knihovnice s tím, že je to takový malý trik, aby se dětem dobře usínalo.