Tradice, vůně dřeva, fortel, parta lidí, které spojuje nejen láska k řemeslu, ale také přátelství a Dlaskův statek. Takhle stručně by se dalo charakterizovat setkání řezbářů na Dlaskově statku. I tento rok se podaří toto setkání uskutečnit, protože v posledních letech neodmyslitelně patří k letnímu programu na Dlaskově statku, národopisné expozice Muzea Českého ráje Turnov.

Mohou se na něj těšit nejen návštěvníci, kteří se za řezbáři do krásného areálu statku vrací, ale hlavně samotní řezbáři. Jsou mezi nimi „bardi“, kteří spolu s řezbářem Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996. Jsou to Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec.

Řemeslné soboty na Dlaskově statku.
FOTO: Předení na kolovratu nebo výroba kvedlačky. Dlaskův statek ožívá řemesly

V průběhu let přibyli další účastníci – Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat.

Řezbáři své řemeslo nejen předvádí, ale pod jejich dohledem si „řezbařinu“ mohou vyzkoušet i návštěvníci. Řezbářské symposium na Dlaskově statku není jen pouhou prezentací jednoho z nejstarších a nejkrásnějších opravdu zemitých uměleckých řemesel, které mistři řezbáři dokonale ovládají. Je to hlavně přátelské setkání báječných a moudrých lidí, které spojuje láska ke dřevu a životu.

V pátek 14. června v 18 hodin vystoupí harmonikářka Lucie Eva Doušová. Vstupné na Řezbářské sympozium je zdarma, stačí jen lístek do národopisné expozice Dlaskův statek.