A pokud nevíte, co to ten Bouchon je, vězte, že jde o (zcela fiktivní) francouzské městečko, které je tak malé, že není zaznačeno na žádné mapě. Dokonce ani družice ho nezachytí.

Popravdě, s Bouchonem to jde s kopce. Nemá žádnou ekonomiku a obyvatelé jej houfně opouštějí. O to více je starosta Jacques vděčný za štědrou Evropskou unii a její dotace.

S herci ještě před premiérou
Je to tak, Kandrdas tentokrát nacvičil absurdní situační komedii. Režisérské křeslo obsadil Martin Tulka, rolí se ujali Václav Rachota, Lucie Hátlová, Filip Sklenář a Martin Svatoň.

„Ztvárňuji postavu Nicolase, bratra starosty Jacquese. Ta role je taková zvláštně neurčitá, je to dost podivná persóna. Na začátku hry se na popud starosty ochotně vydává za školáka, tedy za dítě. Potom ale ztrácí víru v bratra Jacquese a stává se rozpolceným," zhodnotil Filip Sklenář. Protože má s inscenacemi Kandrdasu zkušenosti, může hodnotit: „Tato role byla mnohem jednodušší po stránce množství textu, ale obtížnější kvůli Nicolasově psychologii."

Sluší se podotknout, že jeho postava sice již překonala dvacítku, nicméně musí se vydávat za nezletilého. Škola v Bouchonu se musí udržet v chodu za každou cenu.

„Starosta Jacques je hlavním hrdinou hry," řekl mladý herec Václav Rachota. „Byla to pro mě těžká role. Francouzské komedie moc nemusím, takže jsem to bral jako výzvu naučit se něco, do čeho bych se sám neodhodlal," doplnil. Jeho postava vychytralého, ambiciózního a ziskuchtivého starosty je rovněž velmi komplikovaná.

Starosta totiž během celé hry téměř neopustí jeviště. Ve většině scén Václavu Rachotovi sekunduje Lucie Hátlová. „V této hře jsem Šílená Odetta. Ale není šílená, je trošku hyperaktivní," obhajuje členka Kandrdasu svou postavu, která je z počátku starostovou asistentkou a později velitelkou bouchonských ozbrojených sil. V obojím vyniká.

Děj spočívá v tom, že starosta Bouchonu zneužívá evropské dotace. Jakmile si však vymyslí opravdu šílený projekt, vyvolá tím zájem Bruselu. Snad není velkým překvapením, že všechny podvody se rychle provalí a hrdí obyvatelé Bouchonu musí dělat všechno pro to, aby se vyhnuli vězení. Ale proč se kát, když krizi lze eskalovat, že?