Muzeum má své jméno po místě, kde se nachází- tedy v areálu Turistického centra Český ráj. Vzniklo na místě požárem poničeného a následně zbořeného Hotelu Český ráj.

Duší projektu je Marcela Šanderová, která do aktivit zapojila celou svoji rodinu a se zápalem nám vysvětlila, jaký je smysl muzea a co všechno zdejší expozice nabízí. Dozvídáme se také, že myšlenka založit v Prachovských skalách muzeum není vůbec nová. První pokus tu byl už 14. června 1936.

Zdroj informací
„Smyslem muzea je poskytnout návštěvníkům informace o přírodě a historii Prachovských skal a okolí. Kromě stálé expozice pořádáme každým rokem další obměňované výstavy, výukové programy pro školy, přednášky a exkurze pro veřejnost, soutěže, sportovní akce jako například nedělní Žabí běh a společenská setkání," popisuje Marcela Šanderová.

Expozice představuje Prachovské skály nejen jako příjemné místo pro turisty, horolezce, ale i jako významnou archeologickou lokalitu, jako dějiště bojů v prusko-rakouské válce i jako součást CHKO a Geoparku Český ráj.

Expozice muzea je rozčleněna na tři části. V té prvé se příchozí dozvědí informace z desetileté činnosti zdejších muzejníků. V další sekci, nazvané „Žabí ráj" je vystavena sbírka fotografií žab a předmětů, napodobujících svým tvarem žáby. Třetí místnost je věnována obměňovaným výstavám ze soutěžních výtvarných prací dětí a v současné době zde mohou turisté vidět výstavu Skrytá krása, věnovanou zajímavým lokalitám Geoparku Český ráj.

K expozicím patří muzejní zahrada s dřevinami a bylinami Českého ráje, se stanovišti, kde můžeme pozorovat volně žijící zvířata, s venkovními terárii a výběhy. Sezóna pro návštěvníky muzea začíná každoročně v březnu na svátek sv. Řehoře (12. března), kdy čáp letí přes moře a žába hubu otevře…