Lenka Toufarová, 45 let, Chrudim:
Dávám přednost prvomájovému políbení. Asi jsem už starší generace, ale Valentýna nepreferuji. Nepřirostl mi k srdci, možná kvůli tomu spotřebnímu humbuku okolo něj, je mi to nepříjemné. Pár valentýnek jsem dostala, ale spíš od svých dětí, když byly menší, ale dnes už ne.

Marika Müllerová, 30 let, Horní Maršov:
Každý rád dostane nějaký dáreček, Valentýna tedy vnímám určitě víc než 1. květen. Můj přítel ale vždycky říkal, že tenhle svátek neuznává, takže jsme ho nikdy neslavili. A na polibek pod stromem na prvního máje jsme si většinou nevzpomněli ani jeden.

Jaroslav Mužíček, 69 let, Nová Paka:
Své ženě, kterou velice miluji, dám raději prvomájové políbení. Valentýna jako klasický svátek neuznávám, to je o zamilovanosti a asi pro mladé. Svátkem je pro mne třeba Den matek, který slavíme v květnu.

Karolína Žďárská, 36 let, Náchod:
Já dávám manželovi valentýnské srdíčko ve formě nějaké výborné a kvalitní čokolády. Udělá to radost nejen jemu, ale i mně s dcerou, protože se s námi samozřejmě rozdělí. Májové polibky pod rozkvetlým stromem nechávám zcela na manželovi a jeho vynalézavosti.

Petra Poláková, 17 let, Hradec Králové:
Valentýna neslavím, pro mě je to hloupý americký svátek. Raději dám pusu pod rozkvetlou třešní. S přítelem máme 15. února výročí, takže slavíme to.

Luboš Troják, 54 let, Rychnov nad Kněžnou:
Já dávám určitě raději valentýnský dáreček. Na letošek ještě všechno připravené nemám, ale určitě něco vymyslím. Už dopředu jsem koupil dvě halenky a asi k nim ještě přibude květina. Loni jsem dával také kytku, to už je klasika, a pak také něco na sebe.

Martina Kovačková, 25 let, Pardubice:
Já radši upřednostňuji políbení na 1. máje. Valentýn je podle mého názoru jen marketingový tah, navíc převzatý, jak jinak, než z Ameriky.

Stanislav Kotlář, 27 let, Hlinsko:
Valentýn je sice moderní, ale poněkud americký svátek, myslím si. Slavím spíš údajně komunistický MDŽ nebo v květnu Den matek. Bohužel moje slečna je však jiného názoru, takže se ani Valentýn bez kytky neobejde.

Vladimír Petráň, 26 let, Hradec Králové:
Valentýna moc neslavíme, protože políbení dostává přítelkyně ode mě každý den. Kytička je samozřejmě povinnost. A navíc, když se na Valentýna hraje fotbalová Liga mistrů, kterou sleduji.

Simona Podzimková, 40 let, Ústí nad Orlicí:
Žádného Valentýna neslavíme, to raději to prvomájové políbení pod rozkvetlým stromem. Jako český patriot odmítám slavit americké svátky, to už raději MDŽ. Domnívám se, že k nám Valentýn nepatří.

Petr Králíček, 31 let, Pardubice:
Valentýna s manželkou neslavíme, je to pro nás docela běžný, obyčejný den. A prvomájové políbení? Třeba pod rozkvetlou třešní? Pokud se pod ní 1. května ocitneme, nemáme s tím problém. Na zahradě nám ale třešeň neroste.

Původ svátku sv. Valentýna a prvomájového políbení

Svátek sv. Valentýna – 14. února:

Jedna z legend například praví, že předchůdcem dnešního svátku sv. Valentýna je svátek Luprecalila, jež byl slaven ve starověkém Římě. Podklady legend o svatých Valentýnech se sice zakládají na osudech skutečných mučedníků v Římském impériu, ale není zcela jisté, kdo z nich je ten „pravý". Dvě osoby téhož jména žily v době vlády Claudia II.

Kněz Valentýn se vzepřel proti římskému vládci Claudiu II., který svým vojákům zakázal sňatky, protože ženy prý kazí morálku válečníků. Valentýn ale i přesto nadále oddával mladé páry, kvůli čemuž byl uvězněn a 14- února popraven.

Později papež Gelasius vyzdvihl jeho svátek, aby potlačil rozpustilost Římanů při pohanských faunových oslavách.

O oživení této tradice se na počátku 20. století zasloužil americký výrobce vánočních přáníček Walter Sčoty, když se snažil přijít na nápad, který by odvrátil bankrot, jenž mu hrozil. Nutno dodat, že to byla skutečně trefa přímo do černého.

Prvomájový polibek – 1. května:

Den, který by v našem kalendáři připadal na toto datum, se slavil již ve starověkém Římě. Svátek se nazýval Floralia, protože byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře. Keltové slavili Beltaine. Beltaine se slavil především jako svátek plodnosti a podobně jako u jeho germánské podoby – svátku bohyně Walpurgis se na tuto jednu noc uvolňovala pravidla a mravy. Možná právě odtud bychom mohli vystopovat první zárodky prvomájového polibku pod rozkvetlou třešní.

Podoba svátku se v průběhu staletí měnila, ale základní význam zůstával stejný – první máj je svátkem lásky, zamilovanosti, jara a plodnosti.

K popularizaci tohoto zvyku jistě přispěla i asociace zakladatele českého romantismu Máchy „Byl první máj – byl lásky čas".