Smlouvu zpečetili symbolicky ve Valdštejnském paláci v Praze. Zde totiž stojí originál, podle kterého bude odlita socha jičínská. Ta bude slavnostně odhalena při květnových Valdštejnských slavnostech.¨

Sochu v hodnotě asi 1,4 milionu korun, která bude kopií díla stojícího od roku 2009 na nádvoří Valdštejnského paláce v Praze, spatří veřejnost poprvé letos v květnu.

Model Valdštejnovy sochy zhotovil roku 1873 Ludvík Šimek, sochu pro Valdštejnský palác pak podle jeho díla vytvořil ve své umělecké slévárně Petr Dvořák. Ten už připravuje sochu i pro Jičín. „V současné době máme zhotovený sádrový odlitek a dělá se forma pro bronz," uvedl Dvořák.
Součástí Rybaříkova daru je také pískovcový podstavec, který dodá firma Kámen Ostroměř z Jičínska.

Rybařík nyní žije v Praze, je v penzi a působí jako předseda spolku Jičín v Praze. Předtím se živil jako geolog. „Když jsem přemýšlel, kam vložit svoje celoživotní úspory, rozhodl jsem se obdarovat svoje rodné město. Zjistil jsem, že ačkoliv je s Jičínem Valdštejn velmi spjatý, nemá zde svoji sochu," uvedl Rybařík. Radnice jeho rozhodnutí velmi oceňuje. „Počin pana Rybaříka je naprosto mimořádný. Lidí, kteří dokážou udělat takovéto velkorysé gesto, je velmi málo," uvedl starosta Jiří Liška.

Valdštejnova socha, která bude i s podstavcem vysoká skoro tři a půl metru, bude v Jičíně stát na nádvoří zámku. Původně Jičínští uvažovali, že by mohla být v zámeckém parku. Proti tomu se ale postavil architekt parku. V parku by se také musely předělat závlahy a provést záchranný archeologický výzkum. Objevily se i obavy, že by vegetace mohla mít na sochu negativní vliv.

Termín odhalení

Se slavnostním odhalením sochy se počítá 24. května, kdy si bude Jičín na Valdštejnských slavnostech připomínat 380 let od Valdštejnovy smrti. Současně by měl být odhalen i sádrový odlitek sochy s patinovaným povrchem v Porotním sále jičínského zámku.

Za Albrechta z Valdštejna zažil Jičín mohutný rozmach. Valdštejn si Jičín zvolil jako sídelní město. Od roku 1624 se v Jičíně mohutně stavělo, Valdštejn například založil gymnázium, plánoval vznik univerzity i biskupství. Vojevůdce, mecenáš a politik byl zavražděn v roce 1634 v Chebu, o dva roky později byl pohřben ve Valdicích. Později byly ostatky přemístěny do Mnichova Hradiště.