Nabízí tak silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Hra je zpracována velmi odlehčeně, vtipně a s improvizací. O její kvalitě a oblíbenosti vypovídá rychlost a množství vyprodaných představení.
Část výtěžku půjde na charitu
Divácky velmi úspěšné a oblíbené divadelní představení Jaroslava Duška na motivy stejnojmenného bestselleru Čtyři dohody, jež je inspirované nadčasovou toltéckou moudrostí knihy Dona Miguela Ruize. Lehce, vtipně a s nadsázkou o životě. Herec přiveze představení do Sedmihorek.
Oblíbený herec přiveze představení do Českého ráje na festival Sedmihorské léto ve čtvrtek 21. srpna od 20 hodin. Část výtěžku z představení bude věnována na charitativní účely.
„Čtyři dohody jsou veselým živým organismem, který se neustále od své dávné premiéry divoce vyvíjí. Některé výhonky se ujmou, některé časem odumírají. A tak představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného," řekl Jaroslav Dušek.
Na DVD uvidíte záznam z roku 2006
Představení Čtyři dohody vyšlo i na DVD. „Tenhle záznam je pokusem o zachycení nezachytitelného," smál se Jaroslav Dušek.
Režie dvouhodinového záznamu se ujali Miroslav Janek a především Olga Špátová, která jej kreativně obohatila černobílými záběry ze soukromých rodinných archivů. V představení s Jaroslavem Duškem dále vystupují Pjér La Šé´z a Alan Vitouš, o světelný design se stará Viktor Zborník.
Fotografie ze života anonymních lidí
„Myšlenky obsažené v představení jsem v záznamu umocnila zakomponováním starých rodinných filmových archivů ze života anonymních lidí, a tím jsem, myslím, podpořila všeplatnost toltécké filozofie," doplňuje režisérka Olga Špátová.
Představení se hraje již celých deset let. Záznam vznikl z představení uvedených již v květnu 2006. „Je klidně možné, že pokud se vypravíte za námi do divadla, uvidíte zase něco trochu jiného, další verzi. Za léta hraní jsme nasbírali tolik „materiálu" k jednotlivým dohodám, že by představení mohlo trvat i několik hodin. Každé představení je tedy spíše jakýmsi nahlédnutím do ohromného prostoru, je zamýšleno jako inspirace, nikoli jako návod," uvádí Jaroslav Dušek. Psycholog a hudebník Pjér La Šé´z považuje Čtyři dohody především za představení, které podává s humorem a srozumitelně témata, která jsou spíše hlubinného charakteru. „Na rozdíl od obtížně přístupných studií, které běžného čtenáře často odrazují svou náročností, se tady může účastnit také psychologický, filosofický, či „new age" laik. A přitom tahle závažná problematika není divadelním představením nijak banalizována," vysvětluje.
Knihu Čtyři dohody napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme.
Je důležité být dobrým člověkem
„Díky Čtyřem dohodám jsem si uvědomila, jak je důležité obstát v životě jako dobrý člověk. Vážit si sebe, naslouchat druhým. Den co den na sobě a na vztazích s druhými pracovat. Teprve tehdy můžeme být opravdu šťastni," uzavírá Olga Špátová. „Pro mě je to velmi silná životní zkušenost," potvrzuje její kolega Alan Vitouš.