Unikátní publikace, která zmapuje mnohdy tragické osudy Židů v Novém Bydžově, by měla vyjít koncem roku v omezeném nákladu 500 kusů. Zakoupit si ji lidé budou moci v místním muzeu.
„Město uvolnilo na přípravu knihy přes padesát tisíc korun," uvádí Ondřej Neuman z bydžovské radnice, podle něhož kniha poslouží zejména k propagaci města a jeho zajímavé historie, jež je spjata s rozsáhlou židovskou komunitou, která zde žila.
Autorkou publikace je historička Blanka Rozkošná. Půjde už o její čtrnácté dílo o židovském osídlení v Čechách. Proč právě Nový Bydžov? „Žila tu velká komunita, se kterou se pojí zajímavé osudy," říká žena, jež se zajímá o židovskou kulturu řadu let.
Kniha bude mapovat období od počátku 16. století. „Právě tehdy totiž Židé do Bydžova přišli," uvádí na pravou míru historička.
Po komunitě čítající i několik stovek osob zůstal v Bydžově třeba hřbitov. „Jde o třetí nejstarší v Čechách. Hned po pražském a kolínském," upozorňuje spisovatelka.
Starý židovský hřbitov vznikl v roce 1520. Na ploše přes půl hektaru bychom napočítali téměř 1500 převážně pískovcových náhrobků.
Rozkošná nyní pátrá v archivech. Informací je prý dost. Dochovala se i řada fotografií a židovských kreseb. Našly se cenné plány židovské čtvrti v Novém Bydžově.
Židovská čtvrť dvakrát vyhořela
- Židé se začali v Novém Bydžově usazovat od počátku 16. století.
- V roce 1520 založili hřbitov, po pražském a kolínském třetí nejstarší v Čechách.
- V roce 1550 byla postavena první synagoga.
- Vzniklá židovská čtvrť musela být v 17. století ohrazena a proměnila se v ghetto.
- V roce 1718 byla celá čtvrť zničena požárem. Rozsáhlé spáleniště bylo opět zastaveno dřevěnými domy a zděnou synagogou.
- Další velký požár v roce 1901 znamenal konec této části Bydžova. Téměř vše vyhořelo a z židovské čtvrti zbyla jen synagoga.
- Komunita dosáhla největšího počtu v první polovině 18. století. V malých místnostech roubenek se tehdy tísnilo i přes 400 osob.
- Ve větší míře začali Židé odcházet z města koncem 18. století.
- Tragické osudy čekaly skupinu židovského obyvatelstva za nacistické okupace. Z transportu vypraveného 10. června 1942 se ze 76 Židů vrátili pouze 3.
(Z webu Městského muzea NB)
Veronika Skřivanová