Můžete nám přiblížit sobotní večerní program v Masarykově divadle?
Orient Extravaganza 2013 je čtvrtým ročníkem každoroční orientální show pod hlavičkou studia Tina Ahmed. Ve spolupráci s KZMJ jsme pro diváky z Jičína a okolí letos připravili, troufám si říct, nezapomenutelný večer plný atmosféry pohádek Tisíce a jedné noci. Hosty Orient Extravaganza jsou každým rokem taneční profesionálové a výrazné osobnosti orientální taneční scény z České republiky i zahraničí. Uvidíte pestré bollywoodské tance z Indie, romantické baletně-orientální duo, folklorní tance, kreaci s hořícími svícny, dokonce i orientem inspirovaný tanec na rockovou hudbu a mnoho dalšího! Pozvání přijala také arabská skupina Ziriab, která vystoupí s krátkým pásmem původních arabských písní. Také já se večera zúčastním nejen jako organizátorka, ale i jako tanečnice a zpěvačka. V rámci Orient Extravaganza 2013 proběhnou v sobotu i taneční semináře určené nejen tanečním kurzistkám.

close Martina Ahmed Čermáková. zoom_in Součástí šou bude arabský bazar, co hostům nabídne?
Arabský bazar ve foyer divadla nabídne od 18 hodin pestrý „předprogram". Návštěvníci si mohou například zblízka prohlédnout, případně zakoupit, taneční oblečení pro trénink i profesionální kostýmy. Bude zde i spousta dalších výstavních a prodejních stánků. Součástí bazaru je také prezentace Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka, která pro tento večer zapůjčila k vystavení cukrářské umělecké dílo Starověký Egypt. Autorem je absolventka oboru cukrář Eliška Nýdrlová, držitelka dvou zlatých medailí ze Světové olympiády kuchařů a cukrářů v Erfurtu 2012. Škola zajistila i atraktivní ukázku barmanské flair show v podání studentek hotelového oboru. Hosté se mají opravdu na co těšit!

Každého zaujme vaše jméno Martina Ahmed. Prozradíte jeho původ?
Není tajemstvím, že exotické jméno jsem získala po sňatku s manželem, který je Egypťan. Jméno Ahmed se tedy stalo nedílnou součástí mého příjmení a oslovení Tina odjakživa používá moje, respektive manželova, egyptská rodina jako domáckou zdrobnělinu „dlouhého" jména Martina. Dnes běžně slyším na oslovení Martina i Tina.

Vy sama jste orientální tanečnicí? Kdy jste s touto aktivitou začala a proč?
Vzhledem k tomu, že jsem v arabském prostředí jistou dobu vyrůstala, byla mi kultura Orientu a zejména Blízkého východu vždy blízká. Líbila se mi odjakživa arabská hudba a rytmy, hltala jsem cestopisy a historické knihy o severní Africe a Blízkém východu. Během studia na vysoké škole se s touto zálibou propojila také moje vášeň pro cestování a pro umění. Hlavně díky tatínkovi, který je rovněž vášnivý cestovatel, jsem zhlédla i veliký kus Libye, Tunis i Turecko. Orientálnímu tanci jsem se začala věnovat jako koníčku někdy kolem roku 2002.

Od roku 2005 jsem žila v Egyptě, kde jsem měla možnost nejen studovat tento tanec v jeho autentické podobě, ale dobře poznat i egyptskou mentalitu, historii, zvyklosti, styl života a prostředí a nakonec v něm dokonce zapustit kořeny. Dnes se orientálnímu tanci věnuji řadu let profesionálně, což obnáší krásnou uměleckou práci nejen na jevištích divadel a festivalů u nás i v zahraničí, plus vystupování na různých akcích, oslavách a večírcích, ale i výuku v pravidelných kurzech orientálního tance v Nové Pace a okolí.