Na koncertě, který ve velkém sále Adalbertina začíná v 19 hodin, ale zazní i starší hity. Kapela totiž program přizpůsobila třicátému výročí vydání první desky s názvem Malé písně do tmy.  Během koncertu tak zazní zásadní skladby ze starších alb a také několik písní z raného folkového období skupiny.

Nejnovější album Čas holin je pátým řadovým albem kapely Bratři Ebenové. Obsahuje celkem třináct skladeb. Nejznámější člen skupiny, moderátor Marek Eben, napsal ke všem písním na desce hudbu a k většině z nich i slova. Výjimku tvoří zhudebněná báseň Vítězslava Nezvala Sbohem a šáteček a skladba Routa, jejíž text je napsaný na motivy Williama Shakespeara. Routa je zároveň jedinou   skladbou alba, kterou nezpívá Marek Eben, ale host alba, zpěvačka Barbora Kabátková. Desku natočil zcela analogově zvukař Pavel Bohatý. Mixu alba se ujal legendární britský zvukař Phil Brown, který pracoval pro takové interprety jako je Bob Marley, David Bowie nebo skupina Pink Floyd.

Folkové zjevení

V době vydání prvního alba před třiceti lety působila kapela jako bratrské trio. Synové významného hudebního skladatele Petra Ebena byli na české hudební scéně svým přístupem zcela ojedinělí. Marek, Kryštof a David dostali klasické hudební vzdělání, zároveň však vstřebávali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové muziky. Svou schopností čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje, vznikl netradiční, na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk". Navíc ve spojení s výjimečnými texty Marka byli Bratři Ebenové pro folkovou scénu zjevením.

Alba skupina nevydává příliš často. Druhé, na kterém spolupracovali s Karlem Plíhalem, vzniklo až o jedenáct let později. Na něm už se objevili i další muzikanti. Kromě tria bratří Ebenových tvoří kapelu Jiří Veselý (basová kytara, akordeon), Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Pavel Skála (akustické a elektrické kytary). Skupinu doplňuje vynikající jazzový kontrabasista Jaromír Honzák.

Kromě svých alb kapela nahrála hudbu pro novou sérii večerníčků Mach a Šebestová a také hudbu k seriálu České televize Poste Restante. Za album Čas holin převzala skupina letos v březnu platinovou desku.  Na hradecký koncert je stále k dispozici několik desítek vstupenek. Koupit je můžete prostřednictvím portálu hkpoint.cz.

Tomáš Kulhánek