Vlastníkem byla Družstvo válečných poškozenců a legionářů. To získalo základní kapitál na stavbu budovy od státu za své odškodnění z války. Dále se pak konala velká sbírka, kde si každý jičínský občan mohl zakoupit akcii a přispět tak na stavbu budovy.

Po slavnostním otevření se stalo divadlo podstatným pilířem kulturního dění v Jičíně. Unikátní budovu projektoval v roce 1923 J. Kraupe. Stavební práce byly svěřeny firmě K. Vorla. Tehdejší vedení biografu a divadla si počínalo velkoryse a úspěšně, což dokládá i to, že se v Jičíně promítaly filmy souběžně s jejich pražskými premiérami a na divadelních prknech hostovali takové osobnosti jako Voskovec a Werich, klavírní virtuos Rudolf Firkušný, Ema Destinová; také tu koncertovala Česká filharmonie a mnozí další.

Přístavby ovlivnily tvář biografu
Po 2. světové válce nejen skončil divadelní provoz, ale také byl bohužel zásadně narušen celkový vzhled budovy řetězcem necitlivých zásahů a přístaveb. Jsou to například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy. Tím se výrazně změnilo zatížení železobetonových konstrukcí, a tak jsou na budově vidět četné praskliny a trhliny.

V posledních letech se město Jičín i provozovatel, tedy KZMJ, snaží společně postupnými kroky stav kina vylepšovat. Před pěti lety došlo na výměnu sedadel v přízemí a také na rekonstrukci již nevyhovujících toalet. V prosinci 2011 byl učiněn zásadní krok pro budoucnost promítání v Jičíně, a to digitalizace obrazového a zvukového řetězce. Náš biograf byl vybaven technologií, která je v současné době na špičce techniky pro kina nejen v České republice.

Vánoční program přichází
A jaké narozeninové dárky biograf svým divákům nadělí? Jelikož se do kina chodí od nejútlejšího věku, tak ve středu dopoledne promítneme zdarma dětem z jičínských mateřských škol pohádky z večerníčků.

Pro Tolkienovy příznivce pak ze středy na čtvrtek máme připravenou půlnoční premiéru megahitu Hobit: Šmakova dračí poušť. Pokud se vše podaří jak má a v amerických studiích stihnou vyrobit kopii s vysokou snímkovou rychlostí, uvidíte takové 3D, jaké jste ještě neviděli.

V sobotu 14. prosince v 15 hodin se mohou malí i velcí návštěvníci „osobně" potkat s populárními večerníčkovými Krysáky. Přijede za námi pan režisér Cyril Podolský, přiveze Edu, Hodana a Huberta ze smetiště a ukáže nám, jak vlastně takový večerníček vzniká a jak ve skutečnosti Krysáci vypadají.
Hlavní narozeninový večer se uskuteční v pondělí 16. prosince v 19:00 kdy k nám do biografu přijedou tvůrci české filmové novinky Rozkoš. Film o posedlosti láskou, uměním, originalitou, napodobováním, úspěchem, penězi a… posedlosti sám sebou. V hlavních rolích hraje jičínská rodačka Jana Plodková, Martin Myšička, Jaroslav Plesl, Jan Budař, Daniel Krejčík, Martin Pechlát v režii Jitky Rudolfové. Před promítáním se v předsálí biografu uskuteční autogramiáda hlavní představitelky a dalších protagonistů.

Přijďte společně s námi popřát jičínskému biografu minimálně do další 90tky a užít si narozeninové oslavy.  Michal Miškovský, vedoucí biografu Český ráj, Pavel Nožička, ředitel KZMJ