Nu, prakticky se na pořádání podílela rodina V + J, rodina představitele Baševi Honzy Kindermana, členové Závěsného divadla a další přátelé, jako je premiérový autor krásné dětské knížky Vláďa Šoltys.

Proč to takhle všechno vyjmenovávám? Abych ukázal, že všechno jde. Je-li dobrá vůle a chuť do práce. Nebyla malá, i vzhledem k tomu, že týden před tím měli Wildovi Vánoce na bráně. Ještě třeba připomenout, že benefice se konala v Židovské škole (Židovská 100, Jičín), aby byla zřejmá spolupráce organizací, i to, jak jsou nové prostory využívány.

Program začal po deváté a živo bylo ještě po šesté večerní. Všech dvanáct programových bodů bylo dodrženo, fungovala pečící i hádankářská dílna, jakož i útulná kavárna s bramboráky, borščem, křížalami a živou hudbou. Prostě pohoda.

Program
Nelze rozebrat celý pestrý program, takže stručně: Samozřejmě přijeli sněhuláci z Nechanic s červenými nosy a vánočním pásmem. Asi poprvé veřejně vystoupila Třídní kapela z druhého ročníku Lepařova gymnázia. Zpívaly Soběrazské pecičky i Eva Matějovská z Nové Paky. Hráli Koláční i Flétnium s hosty. Dvakrát byla nestárnoucí věžnická hra Betlém. Pan spisovatel vydražil několik výtisků své knížky a přidal romantické ptačí obrázky.

Na závěr několik drbů: Nejmenovaný jičínský podnikatel příliš neuspěl při dětské skládance Valdické brány. Postavil jinou, poněkud barokní, ale taky pěknou. Je fotodokumentována a k dispozici architektům, až se bude Jičín modernizovat. Nejmenovaný jičínský lékař nesestavil domeček, který děti zvládají za pár minut, vůbec. Děti se při zdobení cukroví zmazaly náležitě, ale byla ta bílá špína slízatelná. Při pletení vánoček (z devíti těstových hadů) s Jiřkou se nikdo nezapletl. Jaromír s Markem by se jako kavárenská kapela docela uživili. Jirka umí obracet bramborák vyhozením, ale mám na to pomalý foťák. Vlaďka měla nějakou trvalou a slušela jí a veškerou organizaci bravurně zvládala. Atd.

Takováhle benefice není dobrá jen pro to, aby se získala podpora sněhulákům v Nechanicích. Předvedli se lidé, nejen vystupující, jak dovedou dobrou věc. Vyzkoušeli si ten příjemný pocit.   Bohumír Procházka