V životě lidském jsou okamžiky, které se nikdy neopakují, zážitky, které se nám vryjí hluboko do paměti.

„Netušil jsem, že socha bude po celou dobu generální audience papeže stát na náměstí vedle něho. To byl silný moment překvapení. Spatřily ji tak tisíce lidí. To bylo něco, co jsem nečekal. Z papežových slov zaznělo poděkování České republice a pak jsme poslouchali jedinou hymnu, která se nesla prostorem, a to byla česká. Byl jsem patřičně hrdý na naši školu," svěřuje se se svými dojmy ředitel Josef Moravec. 

Sochu daroval při příležitosti Svatého roku milosrdenství Královéhradecký kraj papeži Františkovi. Skulptura vznikla podle návrhu absolventky školy Aleny Kubcové. Během pěti týdnů se zrodila pod rukama studentů Františky Hausdorfové, Davida Šupola a Jakuba Teimera a pod odborným dohledem akademické sochařky Dagmar Štěpánkové.

Díky iniciativě senátorky Miluše Horské socha putovala z hořické dílny do vatikánské baziliky sv. Petra. Mimořádná událost, která propojila Česko s Vatikánem, nemá zatím obdoby, jde o první sochařské dílo, kterému se dostalo takové význačné pocty.

Po generální audienci na Svatopetrském náměstí následovala v bazilice sv. Jana Křtitele Florentského mše svatá, kterou celebroval kardinál Miloslav Vlk..
„Snad jsme pro tuhle zemi něco udělali. Škoda, že ve Vatikánu nepadlo z úst představitelů státu a církve jedinkrát slovo o naší škole a nebylo slyšet jedinkrát děkuji ani přítomným žákům. To na fotografiích vidět není. Děkovalo se ministrovi kultury, právem i předsedkyni senátu Horské, ale slovo pro žáky nikdo nenašel. Trochu mě to zarazilo, protože u sochy neexistuje nezveřejnit autora," posteskl si Josef Moravec.

Zatímco probíhala mše, zaměstnanci hořické školy sochu převezli na stanoviště, kterým je kaple sv. Patronů pod bazilikou. V prostorách, kde jsou pohřbíváni papežové, spočívá v jednom z výklenku význačná česká mučednice. „V chrámu jsme si také zazpívali českou hymnu. Byl to silný zážitek. Jsem rád, že jsem k něčemu takovému mohl přispět," pokračoval Moravec, který podotýká, že o vzniku sochy a jejím předání bude natočen dokument.