"Postup mám jistý, cítím se dobře a vážím si podpory voličů.. Teď nás čeká hodně práce," řekl do telefonu Jaromír Dědeček ještě před finálním sečtením a podtržením. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční už příští týden, 30. září a 1. října.

Vyrovnaný souboj nakonec s 14 618 hlasy (28,99 procent) vyhrál Tomáš Czernin. Na svém facebookovém profilu večer poděkoval voličům a zdůraznil závazek a práci, která na něj a jeho tým v následujícím týdnu čeká. " Věřím, že jsem vás přesvědčil, že mým cílem je svobodná, bezpečná země, která se umí o své lidi postarat. Věřím, že jsem vás přesvědčil i o tom, že dokážu přiložit ruku k dílu, aby se nám dařilo," vzkázal voličům.

Jaromír Dědeček získal od voličů v prvním kole celkem 13 198 hlasů (26,17 procent), ve druhém se tedy dá předpokládat velmi těsný souboj, který rozhodne každý získaný hlas. "Zvolili jsme nízkonákladovou propagaci a jsem rád, že mi voliči i tak dali své hlasy, přestože docházelo v posledních týdnech k nekalé kampani a strhávání našich plakátů," zmínil do telefonu předvolební "guerillové" boje, ke kterým v ulicích Jičína a přilehlých obcí docházelo.

Nekalé praktiky, jak záškodnické práce příznivců jiných kandidátů Dědeček nazval, se týkaly hlavně jeho plakátů a propagačních desek jeho soupeře ve druhém kole Tomáše Czernina. "Stalo se mi několikrát, že jsme někde vyměnili poničený plakát a když jsem se tam ráno vrátil, byly tam místo něho dva Czerninovy," uvedl pro Deník.

Naopak na poškozené plakáty Tomáše Czernina upozornil na sociálních sítích například Vojtěch Šulc, který na neznámého pachatele záškodnické činnosti dokonce podal trestní oznámení.

Zbylých pět kandidátů na jičínského senátora zůstalo v závěsu daleko za finálovou dvojicí. Bronzová Dana Kracíková (navržená za STAN), kterou mnozí považovali za jednu z favoritů, získala 6 498 hlasů (12,88 procent). "Mohlo to být lepší, ale určitě měla vliv celostátní opoziční politika. Lidé asi mnohdy preferovali stranu před osobností kandidáta," okomentovala výsledek pro Deník. Na svých sociálních sítích v neděli poděkovala voličům a vyjádřila svou podporu ve druhém kole Tomáši Czerninovi.