Vesnička Ohařice čítá několik stavení ležících poblíž hlavního tahu I/16 nedaleko Sobotky. Trvale zde žije okolo 60 lidí, z nichž většina dojíždí za prací do nedalekých měst. Nikomu z nich se ale nechce angažovat ve vedení obce. „Už před půl rokem jsme se domluvili se zastupiteli, že do voleb znovu nepůjdeme. Uspořádali jsme rozloučení, měla jsem proslov a lidi věděli, že končíme a musí nás někdo nahradit. To se ale nestalo a teď je dostane na starost správce dosazený ministerstvem. To se budou divit, až třeba praskne žárovka v pouličním osvětlení a správce se nepřetrhne, aby sehnal o víkendu elektrikáře,“ říká Eva Erbanová.

Do vedení Ohařic nastoupí po komunálních volbách dočasný správce, kterého vybralo ministerstvo vnitra. „S omezenými pravomocemi bude spravovat obec do doby, než vznikne nové zastupitelstvo v čele se starostou. Nevykonává ale například činnost státní správy. Jedná se o provizorium, které není dlouhodobě pro chod a rozvoj obce výhodné,“ potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Starostka Erbanová už se s novým správcem Ohařic seznámila a říká, že se podle ní jedná o slušného a zodpovědného člověka. Správce nemůže například nijak nakládat s obecním majetkem, například podepisovat úvěrové smlouvy, a pro občany bývá k dispozici jen jedenkrát týdně. „Jeho hlavním úkolem je připravit nové komunální volby. Mimo to ale například schvaluje rozpočet obce nebo může požadovat po policii spolupráci při zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku,“ vyjmenovává Krátoška.

Sloučení s jinou obcí?

Podle Erbanové se původně uvažovalo o náhradních volbách do ohařického zastupitelstva už letos v prosinci, vzhledem k lednovým prezidentským volbám by ale bylo příhodnější zároveň s nimi uspořádat i komunální. Je ale možné, že se nepodaří najít kandidáta a náhradní komunální volby bude nutné ještě odložit. V nejkrajnějším případě, pokud se nepodaří dlouhodobě pozice zastupitelů a starosty obsadit, může místním hrozit také sloučení s jinou obcí.

Ohařice nečeká žádná velká investice a současné zastupitelstvo větší projekty neplánovalo. „Co jsme naplánovali, to jsme dotáhli do konce. Ale věděli jsme dopředu, že budeme končit, a nechtěli jsme nic nového rozjíždět,“ vysvětluje starostka.

Sama doufá, že se brzy podaří najít někoho, kdo bude mít dost času a energie obec vést. „Je to náročná a mnohdy nevděčná práce. Ale doufám, že se někdo odhodlá. Lidem teď budou chybět všechny akce, které pro ně obec dlouho pořádala. Každý rok jsme například na Mikuláše obcházeli v kostýmech děti a dávali jim balíčky. A na Vánoce dostal balíček každý občan nad 60 let. To teď nebude,“ dodává Erbanová.

Po volbách se bude moci po 24 letech naplno věnovat koníčkům a užívat důchodový věk. „Baví mě třeba luštit sudoku. Kvůli několikrát operovaným očím na to sice už moc nevidím, ale stejně to mám ráda,“ směje se.