Když se necelé dva týdny před komunálními volbami rozpoutalo na jednání jičínského zastupitelstva politikum, které vedlo k vyostřenému konfliktu mezi vládnoucí koalicí a opozicí, mohlo se to zdát jako součást předvolebních půtek, o kterých za pár dní nebude nikdo vědět. Místo toho se ale z tématu převodu pozemků a změny územního plánu rozpoutala mezi znepřátelenými stranami hotová italská domácnost.

Teď, když je po volbách, mandáty na další čtyři roky jsou rozdělené a jednotlivá hnutí vyjednávají o vládnoucí koalici, ale bude nezbytné jednat s chladnou hlavou a mnohdy překousnout vzniklé antipatie.

Pokud se hnutí ANO podaří obnovit koalici se Sdružením pro Jičín a Volbou pro město, získají potřebnou většinu a nemusí hledat další spojence. Vznikne jim tak ale velmi silná opozice, která jim i s ohledem na uplynulé týdny rozhodně nedá nic zadarmo. V situaci, kdy jako město i jako celá společnost stojíme před výzvou v podobě rapidního zdražování a ekonomické krize, by to pro staronovou radnici nebylo nejvhodnější výchozí postavení.

Z pohledu běžného občana, jenž volil známé tváře, kterým důvěřuje, je tak v nejlepším zájmu všech vyjednávání nepodcenit a poslepovat rozflákaný porcelán.