Vozítko zkoumající povrch Marsu svými kamerami zachytilo další předmět, který rozvířil debaty na sociálních sítích. Fanouškům westernů připomíná chuchvalec slanobýlu vznášející se ve větru nad pouštní krajinou, některým sci-fi nadšencům zase zamotaný rybářský vlasec, případně jakési mořské stvoření dokazující existenci vody na Marsu.

A skutečně, úkaz evokující zamotané klubíčko špaget vypadá mezi hornatou marťanskou krajinou poněkud nepatřičně. Ani v tomto případě však nejde o důkaz života na čtvrté planetě sluneční soustavy. Původ "špagetové" záhady je mnohem méně vzrušující.

Jak informuje server Science Alert, namísto důkazu o mimozemšťanech jde opět o dílo člověka. Ve skutečnosti totiž jde o malý kousek odpadu, který pravděpodobně pochází z padáku Perseverance použitém při přistání vozítka na Marsu v únoru 2021. Hlavním posláním vozítka vyslaného vědci z NASA je pátrat po známkách života v kráterech na rudé planetě.

Větší kontext i reálnější měřítko pak fotografii zasazuje snímek z jiného úhlu, konkrétně z přední pravé kamery samotného roveru.

close Předmět, který na povrchu Marsu zachytily kamery vozítka Perseverance. info Zdroj: NASA/JPL-Caltech zoom_in Předmět, který na povrchu Marsu zachytily kamery vozítka Perseverance.

Fanoušci westernové teorie však přece měli v něčem pravdu. Je totiž více než pravděpodobné, že zamotané klubíčko podobající se rostlinnému chuchvalci do blízkosti roveru zavál vítr. A jeho cesta napříč planetou zřejmě nekončí. Několik dní po pořízení fotografie už totiž předmět na záběrech Perseverance chybí.

Nejde přitom o jediný kus odpadu, který na planetě na dlouhou dobu lidé zanechají. Vesmírné smetí se na Marsu hromadí prakticky od okamžiku, kdy lidská technika vstoupila na povrch našeho planetárního souseda.

V dubnu helikoptéra Ingenuity, která také na Marsu provádí výzkum, zachytila pohled na vrak krytu sondy vyslané ze Země. Šlo konkrétně o padák a zadní plášť ve tvaru kužele. V červnu si zase rover Perseverance všiml zbytků izolační přikrývky, jež vědci použili k ochraně vozítka před vysokými teplotami při přistání.

close Padák a zadní plášť ve tvaru kužele, který vrtulník Ingenuity zachytil 19. dubna 2022. info Zdroj: NASA/JPL-Caltech zoom_in Padák a zadní plášť ve tvaru kužele, který vrtulník Ingenuity zachytil 19. dubna 2022.

Skončí jednou v marťanském muzeu?

Jak s nadsázkou upozorňuje server Science Alert, co dnes působí jen jako vesmírné smetí, může mít v budoucnu zcela jiný význam. Je totiž dost dobře možné, že podobné předměty se za desetiletí či století stanou významným artefaktem pro budoucí obyvatele rudé planety a Marťané si tyto pozůstatky dobývání Marsu vystaví v mimozemské obdobě muzea.

Jak už však Deník informoval dříve, jakékoli pozůstatky pozemské techniky na Marsu mají vždy i svou stinnou stránku. Smetí zanechané ve vesmíru totiž může kontaminovat povrch planety, což může potenciálně ohrozit jakýkoli mikrobiální život.

Výzkum na Marsu

Vědci se aktuálně s pomocí moderní technologie přímo na planetě snaží zjistit, zda byl na Marsu někdy život a zda je možné na něm těžit nerostné suroviny, případně pěstovat zemědělské plodiny. Vozítko Perseverance nese mnoho vědeckých přístrojů, zkoumá atmosféru Marsu, jeho vnitřní složení či zásoby podzemní vody. Spolu s vozítkem NASA vyslala na planetu také malý samořiditelný vrtulník s názvem Ingenuity. Jde o první létající stroj, který kdy létal na jiné planetě, než je Země.

A nezůstane jen u techniky. Brzy se na rudou planetu zřejmě vydají také lidé. NASA na začátku letošního roku oznámila, že plánuje na Mars vyslat misi s astronauty, a to na konci roku 2030 nebo na začátku 2040.