Ani fotka Pluta nemusí být nudná. NASA zveřejnil na Instagramu jeho fotografii ve výrazných odstínech zelené, modré, žluté a červené barvy. Zaujala už více než 957 tisíc uživatelů této populární sociální sítě a sdílel ji portál Republic World.

Mlhovina Carina je velká a jasná emisní mlhovina v souhvězdí Lodního kýlu.
OBRAZEM: Neuvěřitelný pohled. NASA představila fotky vesmíru z Webbova teleskopu

Drobná planetka, která se nachází na konci Sluneční soustavy, ve skutečnosti není podle NASA psychedelicky zbarvená. Duhové barvy, které na snímku zdobí Pluto, mají svůj důvod. Odlišují různé druhy povrchu na planetě. „Levá strana planety je převážně modrozelená s fialovými skvrnami, zatímco pravá strana se pohybuje od zářivě žlutozelené nahoře až po červenooranžovou směrem dolů," popisuje ve svém příspěvku kosmická agentura.

Hory, údolí a také duny 

Odborníci zvýraznili zejména síť údolí a pohoří. Pluto má podle nich složitý a rozmanitý povrch, který svou změtí hor připomíná Evropu. Na povrchu Pluta je toho podle odborníků ale daleko více. „Nachází se na něm sítě vyhloubených údolí ale také kráterový terén, který leží hned vedle nových ledových plání a dokonce i něčeho, co mohou být větrem naváté duny,“ uvádí zástupci NASA.

Předmět, který na povrchu Marsu zachytily kamery vozítka Perseverance.
Objevil se a pak zase zmizel. NASA na Marsu zachytila další záhadný předmět

Snímek Pluta pořídili vědci díky sondě New Horizons, která kolem malé planety prolétala v roce 2015. Zkoumala ji po dobu více než šesti měsíců. Kromě toho se zaměřila na dva měsíce, které Pluto obíhají. Klíčem k tak detailnímu snímku, se kterým si pak mohli vědci barevně vyhrát, byl podle The Science Times infračervený spektrometr, kterým loď disponovala. Sonda nyní podle NASA stále pokračuje v průzkumu vzdálené Sluneční soustavy.

Povrch Pluta je jedním z nejchladnějších míst ve Sluneční soustavě, teplota se na něm podle portálu Space pohybuje okolo mínus 232 stupňů. Je pokryt velkým množstvím metanového a dusíkového ledu. Na trpasličí planetě se nachází také ledový hřeben, který vypadá jako hadí kůže.

Co objevila planetární sonda New Horizons při průletech kolem Pluta: 

Zdroj: Youtube

Trpasličí planeta už šestnáct let

Od roku 2006 je podle portálu Library of Congress Pluto pokládáno za trpasličí planetu. Mezinárodní astronomická unie (IAU) mu snížila status, protože nesplňovalo jedno ze tří kritérií, které jsou dle organizace nutné k definování planety plné velikosti. Patří mezi ně podmínka oběhu kolem Slunce, dostatečná hmotnost na to, aby bylo těleso v hydrostatické rovnováze, tedy aby byla ona planeta kulatá, a vyčištění okolí své oběžné dráhy.

Pluto nesplňovalo poslední podmínku. Znamená to, že se nestalo gravitačně dominantní a v jeho blízkosti se tak mohou nacházet jiná tělesa, které jsou podobné velikosti. Konkrétně se jedná o sdílení orbitálního sousedství s objekty Kuiperova pásu.