Malbu přezdívanou The Lonesome Crouching Nude (Osamělý přikrčený akt) znovu vytvořila společnost Oxia Palus. Ta využívá technologii k objevení ztraceného umění, uvedla firma v prohlášení, které zaslala v pondělí serveru CNN.

Nyní společnost Oxia Palus poskytla fotografie a video i přímo Deníku. Firmu založili dva doktorandi George Cann a Anthony Bourached. Ti se věnují strojovému učení na londýnské univerzitě University College London (UCL).

Technologie versus umění

Picasso původní malbu přemaloval při vytváření obrazu s názvem The Blind Man’s Meal (Jídlo slepého muže) v roce 1903. Ukrytá malba byla objevena díky obrázku vytvořeném vrstvením rentgenového světélkování. Společnost Oxia Palus tak toto ztracené dílo opět představila světu.

Známá malba zobrazující chudého muže při jídle je vystavena v Metropolitním muzeu v New Yorku a je považována za jedno z Picassových nejzásadnějších děl.

Obraz nizozemského malíře Jana Vermeera, na němž restaurátoři objevili postavu kupida.
Barokní záhada odhalena: Malba na obraze od Vermeera ukrývala tajemství

Rentgenové paprsky společnost použila k objevení obrysů malby. Umělá inteligence následně imitovala tahy štětcem ve stylu Pabla Picassa. Následně vygenerovala výškovou mapu obrazu, díky které mu dodala texturu a poté malbu vytiskla na plátno pomocí 3D tiskárny.

„Umění je studnice komplexních informací. Strojové učení je dnes tak pokročilé, že nám může tyto informace pomoci analyzovat,“ uvedl Bourached pro CNN. „Máme teď komplexní systémy, které nám mohou pomoci lépe pochopit dějiny a kulturu,“ vysvětlil.

"Zatímco rentgenové snímky odhalují ukryté přemalované obrazy, umělá inteligence dodává další vrstvu do analýzy," dodal doktorand.

Picassovo modré období

Ukrytá malba pochází z Picassova tzv. modrého období, kterému se věnoval z počátku své kariéry. Cann se domnívá, že akt ženy Picasso přemaloval nedobrovolně. „V té době byl Picasso chudý a materiál byl drahý. Pravděpodobně starší obraz přemaloval s nechutí,“ vysvětlil v prohlášení.

Podle britského serveru Telegraph zůstávají naším očím skryty další tisíce děl. Umělci je zamalovali z důvodu chudoby či protože jednoduše nebyli spokojeni s výsledkem.

Marie Antoinetta v roce 1790. Portrét maloval Alexander Kucharsky.
Tajemství dopisů Marie Antoinetty odhaleno. Vědci ví, jaká slova cenzor zničil

Postava této ženy se rovněž vyskytuje na plátně s názvem La Vie (Život) a na několika dalších kresbách. To podle Canna to naznačuje, že pro ni měl Picasso jistou slabost.

V roce 1901 bylo Picassovi jednadvacet let. Byl velmi chudý a zdrcený sebevraždou blízkého přítele. Španělský umělec se v tomto kontextu začal věnovat melancholickým malbám, inspiraci hledal v odpadlících a outsiderech. Jedním z jeho témat byli například slepí a osamělí žebráci.

Obraz The Blind Man’s Meal je zřejmě jedním z jeho nejzásadnějších děl modrého období. Muž na obraze ochutnává chléb a víno – to odkazuje na tělo a krev Ježíše Krista v současné době.

Na náměstí Piazza della Signoria, přesně v místě, kde kdysi stál originál, se nyní nachází dokonalá kopie sochy Davida od legendárního Michelangela. Originál byl přemístěn do vnitřních prostor galerie.
Davidem porušil Michelangelo pravidla. Přirození sochy si vyžádalo zvláštní péči

„Doufám, že by měl radost, že jsme tento poklad skrytý pro budoucí generace konečně odhalili. Picasso zemřel před osmačtyřiceti lety, tento obraz vznikl ještě o mnoho let dříve,“ uvedl Cann. Muže ochutnávajícího chléb a víno Picasso stvořil v roce 1903.

Ty Murphy, specialista na dílo Pabla Picassa uvedl, že je reprodukce z dílny umělé inteligence velmi věrohodná. Expert však podle něj pozná, že se nejedná o originál. Dodal však, že v budoucnu vlivem neustálého pokroku strojového učení a 3D tisku budou podobné reprodukce ještě mnohem více akurátní. „Dejte tomu čas,“ dodal Murphy. „Až se tyto technologie objeví, budou velmi přesvědčivé.“

Picasso v jednadvacátém století

Některé osoby pohybující se ve světě umění mají k tomuto současnému technologickému postupu výhrady. Sám Murphy však nikoliv. „Dějiny ukázaly, že se lidé budou stále snažit napodobit práci jiných umělců,“ vysvětlil. „Je to průzkum Picassovy mysli,“ uzavřel.

Významný expert Picassova díla a vedoucí muzea krásných umění v Hustonu Gary Tinterow by například preferoval, kdyby rekonstrukce zůstala jen u původního rentgenu, tedy bez umělé inteligence. „(…) Raději bych se díval jen na rentgenový snímek, jelikož to vše pochází od Picassa. Na obraze od umělé inteligence je mnoho informací, které s Picassem nesouvisejí,“ vysvětlil pro Telegraph.

Otisky dětských rukou a nohou objevené v tibetském Quesangu
Umění staré 200 tisíc let. Na tibetském zkamenělém blátě našli dětské ruce

David Dibosa, vedoucí magisterského programu, který se zabývá kurátorstvím a sbírkami umění při londýnské Chelsea College of Arts, vnímá nový obraz pozitivně. Domnívá se, že objevení zapomenutého díla ocení každý, kdo má Picassovu tvorbu rád. Rovněž také bude oslavovat kombinaci technologií, které na tomto díle pracovaly.

Položil však otázku, zda bylo nutné obraz vytisknout na plátno a zda by nebylo užitečnější, kdyby malba byla k dispozici pouze v elektronické formě. „Pokud by se objevení tohoto aktu představilo čistě jako digitální objev stvořený pro online svět, mohli bychom tak Picassovi představit nové skutečnosti jednadvacátého století,“ vysvětlil.

Nově objevená malba bude k vidění v Londýně v Deeep AI Art Fair (veletrhu s uměním spojeným s umělou inteligencí) od středy do neděle.