Tipy Deník

Modrá krev Sobotecka - Vartenberkové

Akce již skončila

Městské kulturní středisko a Městská knihovna Fráni Šrámka v Sobotce pořádá cyklus přednášek a besed Modrá krev Sobotecka. Inspirací nám byl úspěšný cyklus České televize.

            Podařilo se nám předběžně zajistit 9 setkání, na nichž se postupně seznámíte se šlechtickými rody, jimž patřilo kostecké panství (Vartenberkové, Házmburkové, Lobkovicové, Valdštejn, Černínové, Netoličtí, Kinští dal Borgo atd.), s rody, které vlastnily majetky v okolí Sobotky jako součást svých větších panství (např. Schlikové), nebo s rody drobné šlechty, držící statky v okolních obcích (Gerstorfové, Hubrykové, Kelbichové, Koučové, Rašínové aj.). Nezapomeneme ani na šlechtice z řad soboteckých kněží (Šuma z Vlastislavi, Příchovský z Příchovic), z řad kosteckých úředníků (Hložek ze Žampachu, Bejšovec z Bejšova atd.) a z řad novodobé šlechty z vojenských, úřednických a vědeckých kruhů (Sokol z Jalodolu, Ježek z Pravomilu, rytíř František Josef Gerstner aj.). Zájemci se dozvědí i zajímavosti ze šlechtické heraldiky, rodopisu atd. Některé přednášky budou doprovázeny promítanou obrazovou dokumentací.

Předběžný program cyklu:

22. 9. 2017      Vartenberkové                        Mgr. Jiří Sajbt                                     

13. 10.  2017  Háznburkové                           Mgr. Ondřej Vodička                        

10. 11. 2017   Lobkovicové                             doc. Marie Ryantová

8. 12. 2017      Albrecht z Valdštejna            doc. Zdeněk Hojda

26. 1. 2018      Černínové                                 Mgr. Eva Chodějovská

23. 2. 2018       Šlikové                                      Mgr. Lucie Rychnová 

23. 3. 2018       Netoličtí a Kinští                     prof. Jan Županič

20. 4. 2018       drobná šlechta Sobotecka   JUDr. Marek Starý

18. 5. 2018   šlechtická heraldika, závěr cyklu, odměna stálým návštěvníkům

 

            Přednášet budou přední odborníci z vysokých škol, z Akademie věd České republiky i z našeho regionu, další známí historici budou symbolicky patrony jednotlivých podvečerů, účast přislíbili i potomci některých šlechtických rodů, kteří jejich tradici udržují dodnes. Záštitu nad pořádáním celého cyklu přijal senátor Ing. Tomáš Czernin, příslušník staročeského hraběcího rodu Černínů z Chudenic.

            Pro návštěvníky cyklu budou připraveny ke každé přednášce výstavky příslušné odborné i regionální literatury (některé tituly bude možno zakoupit a nechat si podepsat). Vstupné na jednotlivé přednášky je dobrovolné. Ti nejvěrnější návštěvníci celého cyklu budou odměněni (pravděpodobně diplomem a odznakem Patriot Sobotecka). MKS Sobotka vydá ještě v roce 2018 k 520. výročí povýšení Sobotky na město sborník s texty všech přednášek.

            Podvečery se budou konat od září 2017 do května 2018 vždy v pátek v 18 hodin v sále spořitelny nebo v Městské knihovně Fráni Šrámka v Sobotce. Podrobnosti a přesné údaje o jednotlivých přednáškách najdete průběžně ve Zpravodaji Šrámkovy Sobotky, na plakátech a na vývěskách MKS Sobotka a na internetových stránkách MKS a MK FŠ. Veškeré dotazy vám rádi zodpovědí pracovnice MKS a MK FŠ v Sobotce nebo koordinátor celého cyklu Karol Bílek.  

            První podvečer cyklu Modrá krev Sobotecka se koná v pátek 22. září 2017 v 18 hodin v sále spořitelny v Sobotce. Mgr. Jiří Sajbt, odborný pracovník Muzea Českého ráje v Turnově, pohovoří o rodu pánů z Vartenberka, nejstarších známých držitelů Sobotky a  kosteckého panství. Patronem podvečera je univ. prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc., dlouholetý vedoucí vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd České republiky a katedry českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

            Na druhém podvečeru 13. října 2017 bude Mgr. Ondřej Vodička, Ph.D., odborný pracovník Oddělení pro soupis a studium rukopisů Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd České republiky, vyprávět o rodů pánů Zajíců z Házmburka, zvláště o Mikuláši Zajícovi z Házmburka, jenž dle pověstí zničil za husitských válek Sobotku. Připomenut bude i rod Šelmberků, neboť na přímluvu Jana ze Šelmberka byla Sobotka povýšena na město. Patronem podvečera je významný český historik a spisovatel, univ. prof. Petr Čornej, působící na Karlově univerzitě a v Akademii věd České republiky.

            Třetí podvečer 10. listopadu 2017 bude věnován rodu pánů Popelů z Lobkovic. Založili na Kosti pivovar, v Sobotce postavili nový kostel a věnovali mu monstranci a graduál – jistě bude o čem povídat. Přednášku přednese doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc., z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Známe ji jako editorku 5. vydání Pekařovy Knihy o Kosti a autorku nedávno vyšlé knihy o Polyxeně z Lobkovic. Jistě vám ji ráda podepíše.    

               

22. 9.  (18:00–20:00)
Sobotka
SDÍLEJ:

Akce ve vašem okolí

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT