KDY: 19. října
KDE: Žižkovo náměstí Jičín 

V atraktivním prostředí historického centra Jičína se v sobotu odehraje celostátní záchranářská soutěž s názvem Jičínská věž. Záchranáři budou soutěžit v několika fyzicky náročných disciplínách včetně výstupu na ochoz Valdické brány. 

Cestou po symbolických 155 + 1 schodech budou navíc muset po dobu dvou minut provádět resuscitaci na modelu. Závod si klade za cíl prověřit fyzickou připravenost zdravotnických záchranářů na práci v terénu. Jednotlivé úkoly proto vycházejí ze situací, se kterými si posádky záchranky musí umět poradit u reálných zásahů. „Soutěžní disciplíny budou probíhat na Žižkově náměstí prakticky na očích veřejnosti a také z věže chystáme přenos na velkoplošné plátno, aby mohli diváci sledovat veškerá soutěžní klání,“ zve mluvčí krajské záchranky Ivo Novák. Slavnostní nástup soutěžících je v 9 hodin.

Na padesát závodníků čeká překonávání překážek, slalom se schodolezem a figurínou, převracení pneumatiky nebo zkouška zručnosti. Vrcholem pak bude už zmíněný výstup na věž. Speciální ocenění je připraveno i pro nejlépe resuscitujícího závodníka. Celý závod musí účastníci absolvovat se záchranářským batohem na zádech. Zatímco hasiči pořádají na jičínském náměstí obdobnou akci v květnu již několik let, záchranáři poměří své síly vůbec poprvé. Přijďte je podpořit na první takový závod u nás, zapojí se i několik členů posádky jičínské záchranky. Zajímá vás cokoliv o zásadách první pomoci? Tady dostanete odpovědi od těch nejpovolanějších.