„S renovací jsme začali před dvěma lety. Střecha byla totiž v havarijním stavu. Po jejím dokončení jsme se pustili do dodělávání malých věcí. Zbylo ale dost starých cihel, proto jsem přemýšlel, jak s nimi naložit. Využil jsem toho, že se dobře opracovávají, a tak jsem je použil nejen na parapety, ale i na stříšky svého plotu,“ říká Lukáš Vybíral z Dobrotic ve Zlínském kraji.
Podívejte se i na zahradní posezení ze starých cihel:
Lukáš Vybíral vypráví, že s manželkou mají stejný vkus, takže renovace starých věcí, ať už jde o cihly, dřevo nebo jakékoli jiné staré předměty, u nich má zelenou: „Použil jsem mustr vyřezaný ze dřeva. Vnitřní rozměry jsou 17 x 5 centimetrů. Zkoušel jsem udělat i delší, ale při řezání diamantovým kotoučem mi cihly praskaly. Proto, pokud byl parapet hlubší, dodělal jsem je cihlovými pásky, taktéž vyřezanými z cihel.“
Na usazení použil klasickou nízkoexpanzní pěnu. Před samotným lepením si musel nachystat desku do vodováhy na podepření cihlových „zobáčků“, aby byl parapet rovný, ale hlavně mírně vyspádovaný směrem od okna kvůli dešti.
Pomáhají i videa s návodem
„Před lepením jsem si pod pásky dal polystyrenové proužky, abych se výškou cihlových pásků dostal těsně pod okenní rám. Mezery jsem si rozpočítal, tak aby to vypadalo pěkně, to znamená po zhruba 1,5 cm. Po zaschnutí pěny jsem druhý den zbytky pěny odřezal a mezi spárou vyškrábal, na což jsem použil větší vrut. Nachystanou spáru jsem zaspároval obyčejnou kupovanou maltou a hned začišťoval štětečkem,“ uvádí Vybíral.
Nahrává se anketa ...
„Do prací se doma zapojujeme všichni, včetně našich dospívajících dětí. Nemám žádnou zednickou průpravu, ale často využívám videa s návody na YouTube. Zbytek je na mě. Musel jsem pochopit, že první neúspěch je součástí celkového díla. Některé věci ale musím holt udělat podle sebe a nikoho se neptat. Věřím své představě, a proto si do toho málokdy nechám mluvit,“ usmívá se Vybíral.