Na představení veřejnosti nyní čeká další příběh Nezmarových s názvem Kouzelné dary pro Nezmary. Kam nás třetí díl pohádek zavede, to je otázka pro autora Daniela Polmana.

Dane, kde jste tentokrát čerpal náměty pro svoji třetí pohádkovou knihu?
Většina námětů mě napadne při jízdě na kole v podkrkonošské přírodě. Moje tréninky jsou i takovým brainstormingem, během kterého vzniká řada nápadů. Když se vrátím domů, je potřeba co nejrychleji myšlenky zaznamenat. Inspirací je samozřejmě i samotný život. V každé mé knize je řada autobiografických prvků a kdo mě zná, tak je tam pozná. V neposlední řadě jsem ovlivněn i proslulým novopackým spiritismem.

Můžete nám v krátkosti přiblížit děj pohádky?
Kniha obsahuje dvanáct kapitol, které jsou navzájem propojené dějovou linkou. Tu bych nerad prozrazoval, aby čtenáři neměli zkažené překvapení, které je u čtení knihy zásadní. Sedm pohádek se odehrává v imaginárních světech, do kterých hlavní hrdinové vstupují pomocí kouzelné knihy, a pět příběhů v reálném prostředí. Všechny příběhy jsou psané tak, aby měly kus dobrodružství, vtipu a také poselství. Nabádají ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu včetně sportu, zdůrazňují význam slušného chování, pomoci druhému a smysl pro fair play.

Kastelán zámku Opočno Tomáš Kořínek. Foto: Deník/Jana Kotalová
Památky v kraji zaznamenaly rapidní úbytek návštěvnosti

Budou mít Nezmaři ještě další pokračování?
Nikdy neříkej nikdy, ale tuto knihu jsem koncipoval jako završení trilogie. Jedná se o nejobsáhlejší knihu ze všech třech dílů, má o dvacet stran víc než její předchůdkyně. Beru to jako uzavřenou kapitolu, nicméně doufám, že se k pohádkám třeba v jiné formě vrátím. Uvidíme, co mi v té hlavě během tréninků na kole zase vykvete. Mám teď rozepsanou další knihu z poslední „ultrapakárny“ s naším týmem. Rád bych ji vydal v únoru.

Zůstal jste věrný i výtvarnici Janě Soběslavové, která první dvě knihy ilustrovala?
Samozřejmě. Jana knihám dává krásný a osobitý ráz. Její ilustrace jsou originální a podněcují dětskou fantazii. Tím, že jsme oba z Nové Paky, tvoříme společné regionální dílko a to mě baví. Věřím, že i pro náš region to má svoji hodnotu. Spolupráce s Janou si nesmírně vážím.

Zdroj: Nadace dřevo pro život
V okolí Opočna porostou tisíce nových stromků

Křest knihy by se za normálních okolností odehrával v packém kině. Jak v době koronavirové pandemie knihu představíte veřejnosti a kde si ji mohou zájemci pořídit?
Bohužel doba neumožňuje vyrazit s knihou mezi lidi. Dcera připravovala taneční vystoupení, já chtěl udělat takovou parodii na strejdu Mirka, moji oblíbenou postavu, která jen tak proplouvá všemi díly. Nakonec mě oslovila Míša Sehnalová z jičínské knihovny, která naplánovala na středu 4. listopadu od 18 hodin online besedu a jakýsi virtuální křest. Vzhledem vývoji na trhu jsem musel zřídit e-shop, takže knihu je možné koupit na Danielpolman.com/e-shop.
Sortiment jsem rozšířil i o záložky s motivem Nezmarů. Padesát procent z jejich prodeje jde na sdružení Sportem proti bariérám. Nechal jsem vyrobit i dětská trička. Je tam toho více, včetně nového kalendáře na rok 2021 z Race Across America. Měl jsem naplánováno hodně přednášek po celé ČR, ale stal se ze mě jakýsi on-line trhovec. Člověk se musí přizpůsobit době a potřebám trhu. Být nezmar a nic nevzdávat.