Operační středisko přijalo oznámení o požáru recyklovaného plastového materiálu v průmyslovém areálu v Libuni na Jičínsku ve čtvrtek v 1.57 hod. Na základě průzkumu na místě zásahu bylo zjištěno, že se požár nachází na venkovním prostranství na ploše asi 20x50 metrů. Požárem byl poškozen i jeden objekt v blízkosti. V něm nedošlo k přímému zahoření, ale byl poškozen plameny, vysokou teplotou a dostaly se dovnitř také zplodiny hoření.

Hasiči dostali požár pod kontrolu velmi rychle. Po asi půl hodině od zahájení hasebních prací již nebylo vidět plamenné hoření. Všechna venkovní ohniska byla uhašena a pokračovaly práce uvnitř budovy. Na té byla poškozena vlivem vysokých teplot zejména venkovní konstrukce, okna nebo se škvařila svítidla na stropech. Jednotky kontrolovaly vnitřek objektu průběžně termokamerou. Nad ránem již naměřili v podhledech nižší teploty.

Zásah byl pro hasiče velmi náročný. Práci jim komplikoval silný mráz, kdy teploty padaly k -12°C. Vzhledem k tomu, že na místě hořely plasty, musely být prováděny všechny práce v dýchací technice.

I z toho důvodu byly o události vyrozuměny orgány ochrany životního prostředí. „Naštěstí panovaly v místě zásahu z tohoto pohledu výhodné klimatické podmínky. Z návětrné strany nebyly cítit žádné zplodiny hořenía nehrozilo tak zamoření obce. Na místě vše zkontroloval zástupce České inspekce životního prostředí, informovali jsme také vedení obce,“ řekl sloužící řídící důstojník a ředitel územního odboru Jičín plk. Libor Zikeš.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun, ve stejné částce jsou také vyčísleny uchráněné hodnoty. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování, ale jako pravděpodobná verze se jeví nedbalost. Od začátku roku 2018 se jedná o požár s největší škodou, který HZS Královéhradeckého kraje eviduje.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jičína a dobrovolné jednotky z Valdic, Železnice, Libuně a Turnova (Liberecký kraj). Vzhledem k počtu zasahujících jednotek byl po dobu zásahu vyhlášen druhý požární poplachový stupeň.   (mg)