„Hodně kouřil, já mu to zakazoval, protože na levou ruku nemohl, a když mu cigareta upadla, něco vždycky propálila,“ vypráví otřesený senior. Jeho vnuk žil v přízemí, Jaroslav Sládek v prvém patře.

„Byl jsem nahoře a šel jsem se na něj podívat. Cítil jsem kouř, tak jsem k němu otevřel dveře. Vyvalil se na mě hustý kouř, nedalo se dýchat. Už jsme nemohl udělat nic, abych ho zachránil,“ vybavuje si hrůzné okamžiky.

„Nevěděl jsem, kam mám jít. V baráku nešla elektrika, tak jsem šel někam nahoru, už nevím,“ říká rozrušený senior. Údajně zazvonil v domě, kde se svítilo. Odtud okamžitě zavolali pomoc.

Do obce se Jaroslav Sládek přistěhoval z Jablonce, žije zde prý už řadu let, ale trvalé bydliště zde nemá.

Na obecním úřadě potvrdili, že ani jeden z mužů zde nebyl hlášen k trvalému pobytu. Mladší se prý ještě v létě pohyboval po obci bez pomoci, pak prý vážně onemocněl a jeho stav se zhoršoval. Byl připoután na elektrický vozík.

„Pořád mně opakoval, že mu zakazoval kouřit, protože měl jednu ruku chromou. Navíc byl na vozíku,“ popisuje starosta Miloš Daňo chvíle, kdy prokřehlého a vystresovaného pana Sládka odváděl v noci do obecního domu, kde má zajištěno náhradní bydlení.

„Máme tam dvě postele na přespání, zatopené je, sociálka funguje. Pán je soběstačný, bydlet tu může jak bude potřeba,“ konstatuje starosta, kterého o nočním požáru informoval jeden z místních obyvatel.

„Je to hrůza, tragédie,“ říká žena, která prochází kolem.

Ráno kolem deváté před domem postávali kriminalisté, společně s hasiči se vydali na prohlídku domu.

Mluvčí hasičů Martin Götzová uvedl, že na místě požáru, který byl nahlášen před dvacátou hodinou, zasahovalo pět jednotek. Hořelo v jedné z místností, kde byl nalezen člověk bez známek života. Požár byl zlikvidován před půlnocí.

„Na místě byli přítomni také vyšetřovatelé hasičů a policistů, kteří se zabývají zjištěním příčiny vzniku požáru a výše škody,“ konstatovala Martina Götzová.