Pardubičtí hasiči nedostatky zjistili při svých kontrolách. K těm je vedly také výsledky statistiky v rámci celé republiky, kdy počet požárů a hlavně jejich následky jsou stále vysoké a varující.

„Vždyť v roce 2012 došlo v domácnostech ke 2684 požárům se škodou více než 437 milionů korun. Co je však horší, že při těchto požárech přišlo 71 osob o život a 643 osob se zranilo," uvádí  Pavel Nejtek, vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin požárů HZS Pardubického kraje.

Mizivá účast

Před samotnými kontrolami hasiči uspořádali seminář pro zástupce vlastníků bytových domů. Tam se přítomní dozvěděli, co všechno musí ze zákona splnit.

Účast byla ovšem mizivá. „Přestože byly zvoleny čtyři termíny a akci bylo věnováno dosti propagace, účast 60 lidí nás docela nemile zaskočila," doplňuje  Pavel Nejtek.

Kontrol hasiči provedli celkem osmdesát a poté ještě 34 kontrolních dohlídek. V pěti případech přikročili kontroloři k symbolickým sankcím.

V návštěvách bytových domů pardubičtí hasiči chtějí pokračovat a opět by rádi uspořádali seminář.

Květináče na chodbě

Královéhradečtí hasiči se zaměřují hlavně na kontroly  právnických osob a podnikajících fyzických osob. „V loňském roce jsme udělali pět kontrol v bytových domech a všechny skončily se závadami," uvedla Martina Žahourková, mlvučí královéhradeckých hasičů.

Nejčastěji se jedná o zatarasené únikové cesty například botníky nebo květináči. Výjimkou ale nebyly ani hlavní uzávěry plynu a vody za dalšími dveřmi, o čemž hasiči nemají tušení.

Také v prostorech koláren našli hasiči mopedy či motorky, které tam nemají co dělat. „Trápí nás také parkování vozidel, mnohdy se pak s technikou k domu ani nedostaneme," zakončuje Žahourková.