„Při projížďce na čtyřkolkách jsme si všimli kouře, který šel z lesa. Na místě nikdo nebyl, ale bylo vidět, že tu pálí klestí. Když jsme se vraceli, kouř byl stále vidět, tak jsme tam jeli znovu. To už ale hořela plocha lesa a asi čtyři stromy chytly zespodu,“ řekl jeden z mužů Patrik Buňka. Se svým kamarádem zavolali hasiče, popadli větve a snažili se oheň alespoň trochu uhasit.

K požáru mezi obcí Kyje a místním rančem vyrazili profesionální hasiči z Jičína a dobrovolní ze Železnice. Přístup k ohni jim ale komplikoval lesní terén a museli tahat dlouhé vedení vody.

K ohni nikdo z okolí nedorazil

„Hořelo přibližně sto metrů čtverečních lesa. Příčinou bylo pálení takzvané hrabanky, kterou hasili vodou,“ popsal operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Jičíně. Zásah hasičů trval téměř dvě hodiny.

Kouř v pátek před polednem nikoho z okolních obyvatel neznepokojil, nebo si ho nevšimli. Mnohem větším následkům tak zabránili dva muži, kterým „to nedalo“ a jeli se i podruhé za kouřem podívat. „Během hašení nikdo nepřišel, ani myslivec,“ dodal Patrik Buňka.

Fandové čtyřkolek jsou často kritizováni za ničení přírody. Špatné zkušenosti s nimi mají ochranáři například v Českém ráji nebo v Krkonoších. „Někteří si udělali z Prachovských skal tělocvičnu. Nejhorší jsou jezdci na terénních motorkách a kolech, protože se dostanou i na těžko dostupná místa,“ řekl Deníku nedávno Jiří Krupka z ČSOP Prachovské skály.

Patrik Buňka však na obhajobu této záliby dodává, že nelze házet všechny „do jednoho pytle“. „Není pravda, že ničíme les, my ho zachránili.“